Cerknica 1977/78 – 6. c in 6. d v Kumrovcu
V šolskem letu 1977/78 smo bili v šestem razredu osnovne šole. Med šolskim letom smo se pri razredni uri med drugim pogovarjali tudi o tem, kam bomo šli na končni izlet. Variant je seveda vedno bilo več, se je bilo pa treba odločiti za eno.
Pri uri zgodovine je snov zajemala tudi obdobje kmečkih uporov. Na to temo smo si v sklopu pouka ogledali film Seljačka buna, ki je bil posnet leta 1975. Predvajali so ga v cerkniškem kinu. Zelo sem si ga zapomnil, predvsem zato, ker cel film prikazuje ta krvavi kmečki upor, kar je bilo za takrat dvanajstletnika prav grozno. Takrat pred filmom še ni bilo opozoril, da ni primeren za otroke do določenega leta starosti.
To je bilo nekako izhodišče odločitvi, da obiščemo rojstni kraj Matije Gubca, Donjo Stubico v hrvaškem Zagorju. V Gornji Stubici stoji spomenik posvečen kmečkim uporom. Postavljen je bil leta 1973 ob 400-letnici upora. V takratni socialistični državi, ko smo že šli v tiste kraje, smo se nazaj grede ustavili še v rojstni vasi Josipa Broza Tita v Kumrovcu in takratni politični šoli na vrhu Kumrovca.
In tako smo se nekega lepega spomladanskega dne z avtobusom odpeljali na ta izlet. Doma so nam mame pripravile sendviče, po vsej verjetnosti tudi kakšen Pingo sok ni manjkal. Da je bil avtobus poln, so združili po dva razreda, v našem smo bili 6. c in 6. d.
Vem, da s šolskih izletov ni fotografij in je tale izjema. Seveda tudi te ne bi bilo, če ne bi imeli s seboj “mladega fotografa”. To je bil naš sošolec Jože Žnidaršič mlajši iz c razreda. Že takrat mu je oče zaupal enega od fotoaparatov, on je dobil nekaj dinarčkov, mi pa trajen spomin na ta izlet.
Fotografija je narejena na tribuni pred politično šolo v Kumrovcu. Takrat je nastala še ena slika, kjer smo bili fotografirani pod spomenikom kmečkih uporov v Gornji Stubici, te na žalost nimam.

Prva vrsta:
- Bogo Opeka,
- Uroš Bavdek,
- Miran Adamič,
- Jože Kebe,
- Mojca Turšič.
Druga vrsta:
- Drago Pirman,
- Marjan Zgonc,
- Niko Čuliberk,
- Lilijana Homovec,
- Suzana Zrimšek,
- Tatjana Prevc.
Tretja vrsta:
- Metod Kraševec,
- Andrej Korošec,
- Marko Rupar,
- Dušan Bizjak,
- Drago Debevec.
- — –.

- tovariš Kondrad Knez,
- tovarišica Magdalena Mele.
Prva vrsta:
- Janja Kranjc,
- — –,
- Anita Kočevar1,
- — –,
- Anka Pirman.
Druga vrsta:
- — –,
- Alenka Kovačič,
- Anica Obreza,
- Katarina Nared,
- Eva Maglić1,
- Lilijana Matičič.
Tretja vrsta:
- Peter Vesel,
- Tomaž Urbas,
- Franc Žnidaršič1,
- Damir Jadrič,
- Robert Druško,
- Silvo Tomšič,
- Milan Bečaj,
- Pavle Virant.
1Dopolnjeno 4. 2. 2020 s podatki, ki so jih v komentarjih prispevali bralci.
Slovarček:
- seljačka buna (sh.): kmečki upor
- Pingo sok: pomarančni sok z imenom Pingo, 2 dl, posebno pakiranje v vrečki
- razredna ura: šolska ura z razrednikom, kjer smo obravnavali tekoče šolske zadeve
Prispevek je napisal: Andrej Korošec.
Kraj: Kumrovec
Datum: 1978
Avtor: Jože Žnidaršič mlajši
Zbirka: Andrej Korošec
Skenirano: 20. 7. 2019
Oblika: skenirana datoteka
Prva slika, prva vrsta, poleg Tomaža sedi Dušan Skubic, poleg njega pa Davor Hvala. Zadnja slika je poleg Tomaža najverjetneje Franc Žnidaršič. Na isti sliki je Anita z dekliškim priimkom Kočevar, Eva pa Eva Maglić.
Hvala ti za dopolnitev!
Se eno dopolitev sem nasel,in sicer dekle med Janjo Kranjc in Anito Hocevar je Brigita Udovič.
Lp
Na drugem segmentu slike v tretji vrsti skrajno desno je Janez Mele.
Lp
Med Janjo in Anito Brigita Udovič, desno od Anite Karmen Kardum, levo od Alenke Kovačič Vida Šparmblek, desno od Dragota Debevca sedi Janez Mele. lp. Anita