Skip to content

Nova vas 1956/57 – 3. razred nižje gimnazije

20. 01. 2014

3. r. 1955/56  Vir Bloški korakŠolske reforme in z njimi spreminjanje izobraževalnega sistema so stalnica našega šolstva. Posebej so bile pogoste po drugi svetovni vojni, ko se je temu pridružil še težak gospodarski položaj, pomanjkanje učiteljev in zahteva oblasti, da naj šolstvo pomaga udejanjiti nov družbenopolitični sistem.

S šolskim letom 1950/51 so bile kot nadomestilo zadnjim trem razredom sedemletne osnovne šole uvedene štiriletne nižje gimnazije. V Sloveniji jih je bilo 65. Ena takih gimnazij je bila uvedena tudi na Blokah, za kar si je zelo prizadeval takratni ravnatelj Franc Čebohin. Kljub temu še ni bilo enotnega šolskega sistema, bile so razlike med posameznimi kraji, mesti in podeželjem in v nadaljnjem šolanju. Tak sistem je trajal do leta 1958, ko je bila s šolskim letom 1958/59 uvedena enotna osemletna osnovna šola v vsej državi.

V nižjo gimnazijo so bili v Novi vasi vpisani vsi učenci po končanem 4. razredu osnovne šole, če niso zaradi pogostega ponavljanja šolanja zaključili že kar v četrtem razredu, kar se je tudi dogajalo. Tudi v nižji gimnaziji so bila pogosta ponavljanja, a to ni bilo obravnavano kot posebna katastrofa. Že s končano drugo ali tretjo nižjo gimnazijo so bili učenci normalno sprejeti v uk oz. poklicne šole. Ker so naši kraji plačali visok krvni davek v vojni, je za delo na kmetijah, pri obnovi in v novih tovarnah zelo manjkalo pridnih mladih rok. Mladina je hitro odraščala, si našla delo in se osamosvajala.

Konec šolskega leta 1956/57 so se z razredničarko Anico Lenarčič r. Pizzulin slikali učenke in učenci 3. razreda nižje gimnazije Nova vas – Bloke. Postavili so se za šolo, za ozadje je bil Novski hrib. Tov. Lenarčičeva je bila njihova razredničarka vsa štiri leta nižje gimnazije. Generacija je bila različnih starosti, saj so bili skupaj od letnikov 1941 do 1944, kar se na sliki tudi pozna.

3. r. 1955/56  Vir Bloški korakSedijo od leve:

 • Branka Vučenovič – Velike Bloke,
 • Terezija Purkat – Nova vas,
 • Vida Turk – Nova vas,
 • Mimi Turk- Volčje,
 • Mira Usenik – VelikiVrh.

Druga vrsta:

 • Jože Modic – Velike Bloke,
 • Tone Širaj – Metulje,
 • Franc Lipovec – Nova vas,
 • Marija Zakrajšek – Godičevo,
 • učiteljica Anica Lenarčič,
 • Milena Klančar – Lužarji.
Tretja vrsta:
 • Stane Mohar – Nova vas,
 • Vinko Zidar – Škrabče,
 • Franc Hiti – Škufče,
 • Tone Oražem – Runarsko.
3. r. 1955/56  Vir Bloški korakSedi:

 • Dragica Modic – Rožanče.

Druga vrsta:

 • Silvo Drobnič – Hudi Vrh,
 • Jože Žnidaršič – Mramorovo pri Pajkovem.

Tretja vrsta:

 • Jože Mestek – Fara,
 • Dušan Kaplan – Nova vas,
 • Jože Ponikvar – Velike Bloke.
V prvo gimnazijo se je leta 1954 vpisalo okoli 40 učencev tega razreda, 4. gimnazijo jih je leta 1958 končalo 18 (!). Iz spričevala Franceta Hitija sem prepisal predmetnik 3. razreda nižje gimnazije, učitelje teh predmetov mi je po spominu povedal France:

 • Slovenski jezik – Ivica Škrabec,
 • Srbski ali hrvaški jezik – Terezija Pristavec,
 • Nemški jezik – Anica Lenarčič,
 • Matematika – Anica Lenarčič,
 • Fizika – Terezija Pristavec,
 • Zgodovina – Boža Mercina,
 • Zemljepis – Franc Čebohin,
 • Risanje – Boža Mercina,
 • Petje – Franc Čebohin,
 • Telovadba – Franc Čebohin.

Učiteljica Anica Lenarčič r. Pizzulin (1908 – 2003) je na Bloke prišla pred drugo svetovno vojno. Njena družina se je v času prve svetovne vojne iz Gorice, kje je potekala soška fronta, umaknila v Ljubljano. Po končanem učiteljišču je dobila prvo službo v Dragi – Loški potok in nato v Novi vasi. Poročila se je z Ivom Lenarčičem – Pakižkovim iz Nove vasi, ki ni preživel druge svetovne vojne. Anica je na Blokah ostala sama do upokojitve. Učila je mnoge generacije Bločanov in bila je še moja učiteljica matematike v petem razredu osemletke leta 1961/62.

Viri:

 • France Škrabec, Nova vas
 • Jože Ponikvar, Velike Bloke
 • Franc Hiti, Škufče

Kraj: Nova vas
Datum: 1957
Avtor: neznan
Zbirka: Osnovna šola Nova vas
Skenirano: 8. 12. 2010 (Osnovna šola Nova vas)
Oblika: skenirana datoteka

2 komentarja leave one →
 1. Anonimno permalink
  10. 08. 2016 11:32

  Zdi se mi, da je razred, ki je na sliki ravno končal 4. gimnazijo.
  Razred za njim, katerega razredničarka je bila Slavica Cassol pa je končal tri gimnazije in osmi razred. lep pozdrav Marija

Trackbacks

 1. 1954 Nova vas – Raziskava bloškega smučanja | Stare slike

Dodajte komentar

%d bloggers like this: