1984 Nova vas – Olimpijski ogenj na Blokah
Leta 1984 je bila organizator XIV. zimskih olimpijskih iger Jugoslavija in mesto Sarajevo. Ko se je bližala Olimpijada, so se tudi v okviru občine Cerknica zavedali priložnosti in pomena predstavitve kulturne dediščine starosvetnega Bloškega smučanja. Posebej aktivni so bili v Organizacijskem odboru bloških tekov s Francetom Kranjcem na čelu. S predlogom za udeležbo na otvoritveni slovesnosti na stadionu Koševo niso uspeli. Za primerno nadomestilo so dobili baklo z olimpijskim ognjem. Ko je ogenj pred olimpijado potoval po Sloveniji, je bil na Uncu organiziran postanek in Bločani so dobili olimpijski plamen, originalno verzijo olimpijske bakle in dres za tekača, ki je v Novi vasi slavnostno prižgal ogenj pred startom 9. bloških tekov 5. februarja, torej tri dni pred otvoritvijo olimpijade v Sarajevu. S tem so ti teki dobili uradni naziv “predolimpijski”.
Pred to pomembno slovesnostjo je član organizacijskega odbora Rado Ponikvar dobil nalogo, da pripravi gorišče za ogenj in primeren podstavek, ki so ga pred prireditvijo postavili pred Osnovno šolo v Novi vasi. Stane Korenjak je bil zadolžen za nabavo goriva, ki naj bi se hitro vnelo in dovolj dolgo gorelo brez motečega dima in smradu. V tovarni Fenolit Borovnica je Stane našel primerno snov, ki je lepo gorela, a žal tudi hitro pogorela. Neuporabno torej. Predsednik organizatorjev Kranjc, znan po hitrih in učinkovitih odločitvah, je dal komando: “Žaganje, prepojeno z nafto, bomo prižgali, pa bo dovolj dolgo gorelo!” Še danes se na nejasni črno-beli fotografiji vidi, da je lepo gorelo, se močno kadilo, vonj si po lahko zamišljamo. Ekologi in zeleni takrat še niso bili organizirani. V Brestovem obzorniku 2/1984 sem izbrskal, da je olimpijski ogenj v Novi vasi prižgal starosta notranjskih smučarskih tekačev in nekdanji reprezentant France Kandare iz Loške doline. Bakla – plamenica je ostala na Blokah in ima danes častno mesto v Muzeju bloškega smučarja v Novi vasi. V Sarajevu je olimpijski ogenj s tako baklo prižgala jugoslovanska reprezentantka – umetnostna drsalka Sanda Dubravčić iz Hrvaške. Bila je prva ženska v zgodovini olimpijskih iger, ki ji je pripadla taka čast.
Po uvodni slovesnosti in prižigu ognja pred šolo so startali tekači na 9. bloških tekih. Če je bilo zjutraj še megleno, pa je bil ob startu že čudovit zimski dan. 40 cm snega, -7 stopinj, 1616 udeležencev teka! Na 7 km – trim tek 322 udeležencev, na 15 km – Dakijev tek 407 udeležencev in na 30 km – Bloški tek 867 udeležencev. Slika da slutiti nervozo ob masovnem startu. Prepletene smuči in palice, padci in vpitje, a počasi so se tekači le utirili v smučine in se spopadli z lepimi progami. Hvala bogu tek v drsalnem koraku še ni bil izumljen, sicer bi bil start še bolj kaotičen. S časom 1 ura 12 min 11 sec je na 30 km progi zmagal Tomaž Kalan iz Radovljice. Jaz sem s časom 1 ura 49 min 43 sec dosegel 311 mesto med 620 moškimi na 30 km. Tako je to bilo. Le nekaj minut sem zaostal za mojimi najboljšimi časi iz leta 1979 in 1981, ko smo stanovali še v Loški dolini in sem tam lahko treniral z zagrizenimi Ložani.
Bližajo se nove že XXV. zimske olimpijske igre. Tokrat v Italiji od 6. februarja, ko jih bodo odprli v Milanu, do 22. februarja, ko bo zaključna slovesnost v Veroni. Upamo na dobre nastope naših! V že omenjenem Brestovem obzorniku, ki je izšel po olimpijadi, sem zasledil anketo, izvedeno med vodilnimi Bresta, ali je olimpijada kaj vplivala na padec produktivnosti v tovarni. Vsi so odločno zanikali kaj takega, le eden je prostodušno priznal, da so bile zaradi debat pavze seveda daljše, posebej po uspehu Jureta, da pa so vse z velikim veseljem prinesli noter!
Pa še nekaj o olimpijskih simbolih. Poleg že opisanega ognja, ki ga prižgejo v grški Olimpiji na polotoku Peloponez, so to še:
- 5 prepletenih olimpijskih krogov v 5 barvah, ki predstavljajo vse celine in vse barve zastav držav sveta
- olimpijska zastava
- olimpijski moto: Hitreje, višje, močneje, skupaj!
- himna Olimpijska oda
- olimpijska prisega
- olimpijske medalje
Upajmo, da bodo naši tekmovalci na teh igrah zdravi in uspešni in nadaljevali serijo uspehov, ki jo je začel zlati (srebrni) Jure Franko v Sarajevu 1984.
Viri:
- Rado Ponikvar, Nova vas
- Stane Korenjak, Nova vas
- Matej Pakiž, Nemška vas
- Bloški korak 2/ 2024
- Brestov obzornik 2/1984
Kraj: Nova vas
Datum: 5. 2. 1984
Avtor: Bilten Bloških tekov 1985
Zbirka: Alojz Mazij
Skenirano: 16. 1. 2026
Oblika: publikacija




Kot vsako jutro tudi danes odličen članek. Naj ob tem povem, da bomo imeli na letošnji olimpijadi v Cortini d’Ampezzo ponovno nastopajočega iz Notranjske, še bolj natačno iz Cerknice. Ta uvrstitev je uspela Manci Caserman v disciplini biatlon, vse čestitke.
Po Ožbolt Janezu (biatlon) in Urbas Janu (hokej) je (bo) to tretja udeležba/nastop kakšnega Notranjca (in prve ženske) na olimpijadi, le tako naprej.
lp Dobrovoljc Matevž
Všeč mi jeLiked by 1 person