1930 Velike Bloke – Most
Mostu v Velikih Blokah pravijo Napoleonov, čeprav je bil narejen v tridesetih letih devetnajstega stoletja, vsaj kakih dvajset let po Napoleonu.
Poleg mosta je na fotografiji še Malnarjeva hiša in lesena žaga. Malnarjeva hiša je močno spremenjena. Danes je nekoliko nižja in z enostavnejšo streho. Pred vojno je bil v hiši mlin, poleg pa je stala lesena žaga. Nekaj let pred drugo svetovno vojno je voda ob povodnji dotrajano žago podrla.
Pred Malnarjevo hišo sta bili že takrat zasajeni dve lipi. Leva je zrasla v pravo drevo in še stoji, desno pa so že davno podrli.
Za primerjavo sem 9.5. 2010 napravil nekaj fotografij. Ob toplem soncu je bila prava pomlad.
Originalna fotografija je pokončna. Bregova Bloščice sta položna. Na prvi pogled se je od takrat le malo spremenilo.
Dopolnjeno 6. 5. 2024
Primerjava 1930 – 2010
dopolnjeno 1. 2. 2011
Lojze Mazij je dešifriral napis, ki je vklesan na pološči sredi mostu. Članek je bil objavljen v glasilu Bloški korak v januarju 2008 na strani 29.
Kraj: Velike Bloke
Datum: ocena – začetek tridesetih let
Avtor: Neznan
Zbirka: Aleksander Zgonc, Zbirka fotografij Tujsko – prometno društvo za Notranjsko
Skenirano: 14. 4. 2010
Oblika: fotografija
Nova fotografija: Miloš Toni 9. 5. 2010
Kje je že Napoleon, bloški most pa še vedno enak. Trden, trden kakor kamen, kost. 🙂
Na sredini mosta je vgrajena kamnita plošča iz katere je razvidno, da ni bil zgrajen v času Napoleona. Spomnim se, da je bilo besedilo s plošče objavljeno v Bloškem koraku, vendar ga nikakor ne nanjdem. Ali ima mogoče kdo ta izvod?
Boža, v Bloškem koraku 2008/1 stran 29 je bil objavljen moj članek o bloškem mostu in napis, ki je napisan na kamniti plošči sredi mostu. Bloški korak si lahko ogledaš na spletnih straneh bloke.si. Namen mojega takratnega članka je bil vzpodbuditi Turistično društvo in Občino Bloke k obnovi mostu in osvetlitvi zgodovine mostu. Most je bil zgrajen leta 1858 , ko Francozov že zdavnaj ni bilo več v naših krajih pa tudi Napoleon je bil že zdavnaj mrtev. Leta 2008 bi lahko praznovali 150 letnico izgradnje mostu pa žal iz tega ni bilo nič. Po moje bi ga morali imenovati Bloški most, tako kot ga imenujemo domačini. Na srečo sosedje redno čistimo okolico mostu, zasadili smo brezov drevored in postavili klopco.
Hvala, Alojz, sem našla članek v arhivu Bloškega koraka. Sem tudi opazila, ko je bila postavljena tabla ob mostu in bila res prijetno presenečena. Lepo je tam ob Bloščici, tudi z mostu je prav lep pogled, še posebno proti Stebrovem malnu.
Prispevek sem dopolnil s člankom iz Bloškega koraka (januar 2008), kjer je dešifriran napis na mostu.