Skip to content

Cerknica 1959/60 – Fantje 4. razreda

20. 02. 2023


Pred nami so fantje 4. razreda slikani v stari šoli na Partizanski cesti v Cerknici. Danes je v teh prostorih glasbena šola Cerknica. V svojo sredino so vzeli razredničarko Milko Kranjc, kasneje vsem nam mlajšim bolj poznana s priimkom Manfreda, ki ga je pridobila s poroko. Vsi so nasmejani in dobre volje. Mogoče zato, ker jim je uspelo pobegniti dekletom. Zelo verjetno obstaja enaka slika samih deklet. Zelo lepo bi jo bilo videti.

Na sredini slike so skupaj trije fantiči, ki so kasneje skupaj delovali tudi v pustnem društvu Cerknica. Pa naj kdo reče, da naključja ne obstajajo. To so vsem poznani Miro Jenček, Slavko Mikše in Dušan Muzetič-Muzl.

Nekaj šolskih dogodivščin, ki se jih spominja Miro.

Učenci so se tedaj učili nemški jezik. Poučevala jih je učiteljica Tilka Mele. Nekega dne jo je nadomeščal Konrad Knez, ki je začel takoj preverjati, kaj so se že naučili. Da bi bilo vse skupaj lažje, je postavil matematično vprašanje Mirotu Jenčku. “Wie viel ist fünf plus fünf?” Koliko je pet plus pet? Slavko Mikše mu je hotel “pomagati” in mu je pokazal dva prsta. Miro je brez obotavljanja ustrelil odgovor: “Dva funfa.” Kaj je sledilo? Dobil je klofuto okoli ušes. Sama sem tole zadevo z dvema “funfoma” že velikokrat slišala. Šele sedaj pa sem izvedela, od kod izvira oziroma kdo jo je izumil.

Pa še ena Mirotova, prav tako pri nemščini. Pisali so spis z naslovom Naš vrt, po nemško Unser garten. Miro je stanoval v bloku in vrta niso imeli. Pa je začel pisati: “Ich nimam vrta. Na našem vrtu rastejo fünf peresne deteljice.” Tu se je ustavil in prebrisan kot je bil, dvignil roko ter vprašal učiteljico za pomoč. Češ da je pozabil, kako se reče deteljica po nemško. Ko je učiteljica prišla do njega in videla izdelek, je sledila standardna “pohvala”.

Že malo starejši je bil nekoč s še enim sošolcem po pouku kazensko zaprt v učilnici. Ko je učiteljica odšla, sta ušla skozi okno in splezala navzdol kar po žlebu. Naslednji dan sta prišla v šolo, kot da se ni nič zgodilo. Ker je morala učiteljica nekam oditi, ju je tokrat zaprla kar v svoje stanovanje, ki ga je imela v isti stavbi. Izbrala je temno shrambo ali špajz po domače. Pa sta se tudi tukaj znašla po svoje. Pod roke jima je prišel velik kozarec marmelade, ki sta se ga lotila kar s prsti in ga kot za šalo zmazala. Naslednji dan pa je sledila povsem spontana kazen – driska.

Od leve proti desni:

 • Jože Svet (Dolenja vas),
 • Jože Žnidaršič-Matizelj (Dolenje Jezero),
 • Marjan Lovko-Gvrdjanov (Dolenje Jezero),
 • Vojko Telič (Cerknica),
 • Franc Svet (Dolenja vas),
 • pred njim Drago Kozlovič (Cerknica),
 • za njim Miro Jenček (Cerknica) in
 • pred njim Dušan Muzetič-Muzl (Cerknica).

 • V karo srajci je Slavko Mikše (Cerknica),
 • pred njim je Jože Mele-Žlabrov (Cerknica),
 • zadaj je razredničarka Milka Kranjc,
 • Alojz Doles (Cerknica),
 • Slavko Truden (Cerknica) in
 • Dušan Klančar (Cerknica).

Viri:

 • Miro Jenček

Kraj: Cerknica
Datum: 1959/60
Avtor: Jože Žnidaršič st.
Zbirka: France Svet
Skenirano: 15. 12. 2022
Oblika: fotografija

No comments yet

Dodajte komentar

%d bloggers like this: