Cerknica 1973/74 – IV. letnik lesarjev na zadnji šolski dan
Pred nami je razposajena slika dijakov 4. letnika na zadnji šolski dan leta 1974. Slikali so se v družbi treh profesorjev. Tone Prelesnik, učil fiziko, Vlado Potočnik, učil opisno geometrijo in Peter Štrukelj, učil organizacijo dela.
Vsi skupaj so se zbrali ob šoli v Cerknici in se nagnetli okrog avta profesorja. To je bil znameniti spaček. Lastnik, profesor Peter Štrukelj in dijaka Bojan Ivančič in France Škrlj so bili v avtu in gledali ven skozi odprto streho. Skupaj s profesorji so kupili zaboj piva in se tudi skupaj poveselili. Veselja je bilo konec, ko je profesor v spačku našel od vročine stopljeno čokolado … Pogovorili so se tudi o bližajočem maturantskem izletu. Zato se jim je pridružila Danica Modic. Lesarka, ki je šolo zaključila že eno leto prej. Z njimi je šla na izlet kot prijateljica in družba Marti, edinemu dekletu v razredu. Bila je že v službi, zato si je morala vzeti dopust.
Lastnik spačka se je večkrat pohvalil, da je treniral met diska. Nekoč so ga prepričali, da je šel na igrišče in izvedel svoj met. Nato je to naredil še domači športnik, metalec kopja, in zalučal tisti disk krepko dalje od profesorja. Logično, saj je bil Tone Zalar mladinski jugoslovanski prvak v metu kopja. Za tekmovanja je imel kopje v zlati barvi. Treniral je na igrišču, kjer sedaj stoji telovadnica in mlajši dijaki se tega še danes spominjamo. V Cerknici je srednjo lesarsko šolo obiskovalo šest generacij dijakov.
- Čepi France Mahne (Cerknica) in na tleh sedi Srečo Drobnič (Velike Bloke).
- Druga vrsta: stoji Tone Zalar (Cerknica), na havbo spačka sta naslonjena Božo Bajc (Cerknica) in Mile Turšič (Begunje).
- Tretja vrsta: Ivan Turšič (Žerovnica), Srečo Knap (Cerknica), najvišji je Viktor Jerič (Velike Bloke) in Bojan Ivančič (Rakek).
- Po turško sedi Peter Mele (Cerknica). Na zaboju Union piva sedi Milan Štruklelj (Rakek) in poleg čepi Janez Lunka (Žerovnica).
- Čez havbo spačka se je zleknil Mirko Hiti (Bloke) in z roko je nanj naslonjen tudi profesor Tone Prelesnik. Za njim v črtasti majici sloni slabo viden lastnik spačka profesor Peter Štrukelj. Sledita še Marta Modic (Rakek) in Ivan Jernejčič (Unec), z berglo v roki. Kar sedem mesecev je bila njegova pomoč pri hoji, zaradi poškodbe v prometni nesreči.
- Zgoraj so France Škrlj (Begunje), za njim je igor Gornik (Grahovo), najvišji je Andrej Šega (Cerknica), Iztok Likar (Rakek), Stane Rupar (Martinjak), Danica Modic (Goričice) in profesor Vlado Potočnik.
Viri:
- Božo Bajc
- Peter Mele
- Marta Modic
- Iztok Likar
- Ivan Jernejčič
Kraj: Cerknica
Datum: 1973/74
Avtor: neznan
Zbirka: Božo Bajc
Skenirano: 21. 7. 2026
Oblika: fotografija




