1934 Cerknica – 25. obletnica Sokolskega društva
Cerkniški sokoli so praznovali petindvajseto obletnico društva, ki je bilo ustanovljeno leta 1909, torej še v rajnki Avstroogrski.
Prvo organizirano telovadno društvo Sokol je bilo ustanovljeno leta 1862 v Pragi, že naslednje leto pa tudi v Ljubljani. Na Češkem in v Sloveniji je Sokol pomenil protiutež nemškim telovadnim društvom, ki so v deželah s slovanskim prebivalstvom širila nemški nacionalni vpliv.
Sokolska ideologija je spodbujala narodno in kulturno zavest. Pomembne vrednote so bile: disciplina, zdrav duh v zdravem telesu, poštenost do sebe in drugih ter boj proti krivicam.
____________________________________________________________
V roke mi je prišla drobna knjižica, letopis Sokolske zveze Jugoslavije za leto 1931, iz katere zvemo, da je bilo cerkniško društvo zelo aktivno in uspešno.
V njem je sodelovalo 86 članov, 30 članic, 9 telovadcev, 11 telovadk, 12 mladincev, 14 dečkov in 23 deklic. Kar 14 članov je imelo svečano uniformo, društvo se je ponašalo še s knjižnico, ki je štela 950 knjig, v lasti je imelo Sokolski dom in lasten prapor.
Kraj: Cerknica
Datum: 10. 6. 1934
Avtor: neznan
Zbirka: Aleksander Zgonc
Skenirano: 21. 3. 2010
Oblika: fotografija
Kako pa je bilo z Orli, imas tudi od njih kaj podatkov?
Prepričan sem, da bomo tudi fotografije orlov še dobili. Viri, ki me preskrbujejo s fotografijami, imajo bolj sokole. Prepričan pa sem, da bo Bojan tudi o orlih izbrskal podatke.
Zaenkrat imamo o orlih objavljeno le eno fotografijo – ” Orli na placu”. Na njej so med drugim vidne tudi uniforme orlov.
Ker raziskujem…me je pripeljalo na vašo spletno stran. Lahko vam pomagam z eno sliko Begunjskih orlov. Na njej naj bi bil prijatelj od mojega starega očeta.
Odlično. Prosim, javite se na info@cerknica.org
Poslano sporočilo.
Iz Zgodovinskega društva Borovnica so nas obvestili, da je prapor na desni iz Sokolskega društava Borovnica. Tudi oni imajo v arhivu enako fotografijo.
Pregledal sem časopise naslednjega ponedeljka 11.6.1943. Tisto nedeljo 10. 6. je bilo po Sloveniji več sokolskih praznovanj in prireditev.
Čestitke vsem, ki se trudite ohraniti tudi ta del bogate slovenske društvene dejavnosti v preteklosti. Nekatera društva še kar ohranjajo to tradicijo: Metlika, Bežigrad, Renče … Bravo!
Pokukajte na spletno stran: “Česka obec sokolska”, kako so Čehi lepo pripravili in izvedli XV. vsesokolski zlet v Pragi v začetku julija, tl. Nepozabno! Škoda, da se Slovenci ne odzivamo hitreje na vzore, kot smo se nekoč!.
Ilirskobistriški Sokol je bil nekoč v isti sokolski župi s Cerkniškim, Postojnskim, Idrijskim, Pivškim, Logaškim in sokolom v Žireh. Vesel bom kakšnih podatkov ali celo fotografije. Bistričani smo preživeli kalvarijo italijanske okupacije, ki je zatrla vsak spomin na Sokole in Sokolstvo. Sedaj iščemo drobce o naši sokolski dejavnosti kjer je le moč kaj najti. Na srečo smo pred 30. leti našli sokolski prapor našega društva, ki je bil 62 let v izgnanstvu.
Srečno torej.
Vojko Čeligoj, Prijatelj Ilirskega Sokola v Iliski Bistrici
(Pa še to:
uporabljajte raje pravilni naziv za sokolsko obleko, sokolski kroj, in ne uniforma.)
Ja, strinjam se, da je pri sokolih izraz “kroj” bolj primeren od “uniforma”. Sprva sem nameraval na vseh straneh Stareslike popraviti napako, pa se je izkazalo, da smo tolikokrat napisali napačno, da bo to moralo počakati za nedoločen čas.
Hvala za opozorilo.
Ni bilo prav težko, vse sokolske “uniforme” sem spremenil v “kroje”.
Na Bistriškem načrtujemo oblikovanje neformalnega društva “Prijatelji Ilirskega Sokola” s katerim želimo bolj organizirano skrbeti, da se spomin na sokole in sokolstvo ne pozabi. Je na Cerkniškem tudi kakšna takšna pobuda. Morda bi se lahko povezali!
Lep sokolski pozdrav!
Vojko Čeligoj, 6.3.2016