1954 Cerknica – Pust na Peščenku
Cerkničani so se v pustnem času radi veselili. Na pustovanja so se pravočasno pripravljali, saj je bilo to praznovanje povezano z nekajdnevnim veseljačenjem, še predno se je porajal Cerkniški pustni karneval in postal vseslovenski. Cerkniška pustovanja so se in se še danes praviloma začenjajo in končujejo v gostilnah.
V pustnem času so se maškare zbirale po uličicah v manjših skupinah in opozarjale nase.
____________________________________________________________
Čeprav so v preteklosti, ko še ni bilo Cerkniškega pustnega karnevala, pustne šeme nastopale brez posebej izdelanih ceremonialov, pa moramo priznati, da sta bili za pusta v Cerknici značilni vlečenje ploha v pepelnični noči in naslednji dan pokop pusta.
Kot je bilo rečeno, so se pustovanja začenjala in končevala v gostilnah. Slika iz leta 1954 prikazuje možakarje pred gostilno na Peščenku, ali kot so ji rekli, v gostilni pri Anci. Prav hladno ni moglo biti, ali pa je bilo kako drugače poskrbljeno za gretje, saj sta dve krili trodelnega škatlastega okna, ki gleda na cesto na stežaj odprti, fantje pa razpeti.
Kar štirje pustovalci od naslikanih so obuti v visoke usnjene škornje, ki so jih takrat pogosto nosili. K njim so se podale rajthozne, to so hlače, ki so na mečih ozke, na stegnih so pa široke.
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Viri:
- Tone Kebe: Cerknica in njeni ljudje, samozaložba, Ljubljana 1994, stran 98 — 100,
- Drago Kolenc: Dober dan, Krpanova dežela, Postojna 2006, stran 47.
Kraj: Cerknica
Datum: neznan
Avtor: neznan
Zbirka: Helena Frece
Skenirano: 1. 6. 2010
Oblika: fotografija
Možakar s klobukom je res Tone Lovričkov, a se piše Malnar, ne Mlakar.