1930 Čikago – Zaigraj še enkrat, Franc!
Leta 1917 so v New Yorku pri založbi Columbia nastali prvi glasbeni posnetki polke – na teh gramofonskih ploščah so besedila odpeta v slovenščini! Čeprav ne vemo, kdo je bil v tej glasbeni avantgardi*, lahko sklepamo, da so bili Slovenci v Ameriki cenjena skupnost in vedno tesno povezani z glasbo.
Franc Popek mlajši se je podal čez lužo za svojim očetom, ki smo ga že spoznali v prispevku Odpustnica iz Amerike. Bil je glasbenik in kar nekaj plač je moral prišparati, da si je lahko kupil harmoniko. Z njo se je slikal v Studiu Tivoli v Čikagu, okoli leta 1930.
Leta 1932 se je vrnil. Pot iz Amerike, najprej z vlakom, nato z ladjo do Antwerpna in od tam z vlakom na Rakek, ga je stala 98 $. Harmoniko je prinesel s seboj in nanjo igral še dolga leta. Še danes jo hrani njegovi sin Franc, videli smo jo na svoje oči.



V Popkovi glasbeni zapuščini, hranjeni v Begunjah pri Cerknici, smo našli notni prepis skladbe “Sharpshooters March”, vojaške koračnice, ki jo je leta 1911 posnel italijanski virtuoz Guido Deiro.
Na spletu je dosegljiva kopija davnega posnetka, tako da si lahko privoščimo vpogled v svet harmonikarjeve glasbe – izjemoma z začetka stoletja.
Play it again, Frank!
Opombe:
* Po nekaterih virih jih je odpela takrat popularna slovenska igralka Avgusta Danilova.
** Danes poznamo klavirske, diatonične (frajtonerce) in kromatične harmonike, tudi v Sloveniji imamo več odličnih izdelovalcev.
Viri:
- Spletna stran RTV Slovenija: “O polki, klobasah in Slovencih v Ameriki” in “Večerni gost Joe Valencic”.
- Spletna stran: Guido Deiro.
Kraj: Chichago
Datum: neznan, okoli 1930
Avtor: Studio Tivoli, Chichago
Zbirka: Franc Popek
Skenirano: 1. 2. 2011
Oblika: fotografija
Med slovenskimi glasbeniki v Clevelandu je bil tudi Frankie Mullec, sin Franca Mulca iz Gornjega Jezera. Imel je svoj Frankie Mullec Orchestra in na igral je skoraj dobesedno do zadnjega diha, ko je star devetdeset let bival v domu upokojencev. Najbolj znana njegova skladba je Pyramid polka, ki jo je mogoče slišati tudi na spletu, svoje mesto pa je njegova glasba našla tudi v Polka Museum Cleveland
Frankie Mullec – Pyramid Polka – https://www.youtube.com/watch?v=Ty1mi4OB6HI