1930 Cerknica — Razglednica Svinjski rigl
Svinjski rigl je del Cerknice, kjer je stalo pred drugo svetovno vojno okrog 70 malih hiš. V sredini septembra leta 1945 je bil Svinjski rigl tarča nemškega požiga. Zgorela so praktično vsa uborna poslopja. Svinjski rigl je predel med današnjimi cestami, od katerih vodi ena od Sokolskega doma na Plac, druga od Sokolskega doma mimo Doma upokojencev proti župnišču in tretja od Placa proti župnišču. V nekakšnem trikotu, ki ga tvorijo te ceste, je predel Cerknice, ki se je imenoval Svinjski rigl.
____________________________________________________________
Zadaj za Cerknico se dviga Slivnica. Ima tri vrhe, ki jim pravimo prvi hrib (Gradišče), drugi hrib (Široki hrib) in tretji hrib ali vrh gore. Na tem izseku se vidi prvi vrh — Gradišče. Na levem pobočju se razprostira Casermanov laz. Casermanov laz so kosili še nekaj let po drugi svetovni vojni. Danes je že precej zaraščen. Pod Casermanovim lazom se vidi Krog. Na krogu so pred leti ob kresnem dnevu pastirji zakurili velik kres
__________________________________________________________
Kraj: Cerknica
Datum: neznan
Avtor: Vekoslav Kramarič
Zbirka: Slovenski etnografski muzej, zbirka Vekoslav Kramarič, št. fotografije: Cerknica_17
Skenirano: 27. 1. 2011
Oblika: skeniran negativ
Zakaj se je Svinjski rigl imenoval Svinjski rigl?
Pred drugo svetovno vojno so v tem predelu Cerknice živeli revnejši ljudje. Kljub revščini pa so pri vsaki hiši redili prašiča, da so ljudje imeli za priboljšek včasih tudi svinjsko meso. In ker je bilo v tem malem predelu Cerknice veliko svinj, so svinje kar naprej rigale. Od tega svinjskega riganja je predel dobil ime Svinjski rigl.
Rigl je tudi neke vrste zapirač, s karetim se je zariglalo, da so bil vrata pri l svinjaku zaprta.
Ampak po ustnem izročilu se imenuje ta predel Cerknice po svinjskem riganju in ne po zapiralu.