1932 Podgora — Nabor
Dvajsetletni fantje so se odpravili na nabor. Če je “bil fant potrjen” si je nadel pušelček in po tem so vsi vedeli za rezultat. Če fant “ni bil potrjen”, je bilo temu lahko vzrok slabo zdravstveno stanje kandidata ali kakšna telesna hiba. To pa ni bilo vse. Fantje so se večkrat izgovorili tudi da so doma nujno potrebni za delo na kmetiji. Tudi to je bil lahko razlog, da se je vpoklic zavlekel za leto ali dve. Tako so nekateri fantje odhajali v vojsko tudi nekaj let starejši (naprimer, da so zrasli mlajši bratje). Dejstvo, da je fant edini skrbnik kmetije je vplivalo tudi na skrajšanje dobe služenja.
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Leto nastanka te fotografije je popolna uganka. Pri določanju sem se oprla na edini oprijemljiv podatek in sicer, da je bil mladenič Jože Šumrada letnik 1912. Nabor se je vršil tam okrog starosti 20-ih let, nekateri fantje so bili tudi starejši, ker so jih pred tem večkrat zavrnili.
Tudi kraja kjer je nastala fotograija ne poznamo. Slikani so ob mrežasti ograji in pred kupom žajmanja. V naslov sem napisala Podgora, ker sem fotografijo dobila v tej vasi.
____________________________________________________________
Viri:
- Jože Urbiha
Kraj: neznan, nekje v Loški dolini
Datum: neznan, ocenjujemo na okrog 1932
Avtor: neznan
Zbirka: Jože Urbiha st.
Skenirano: 2. 8. 2010
Oblika: fotografija
” Prvi iz leve je Šumrada Jože z Babne police ”
Ali so starši Joze, kot sledi?
Oče: Jože Šumrada (rojen 9. marec 1882 Babni Polica 5 – umrl 8. december 1942 na Rijeka na poti domov iz tabora na otoku Rab)
Mati: Terezija Mulec (rojen 12. november 1886 Otok – umrl 12. december 1950 Babni Polica 5)
Poroka: 17. februar 1908. Imeli so 8 otrok 1909-1931
“Je bil letnik 12 (rojen 1912). Ta ni bil potrjen, kaj ne vidiš da nima pušelca“, me je podučil pripovedovalec.
Kaj to pomeni? Google Translation ni nobenega smisla.
Are Joze’s parents as follows ?
Father : Joze Sumrada (born 9 March 1882 Babna Polica 5 – died 8 December 1942 in Rijeka on his way home from camp on Rab island )
Mother : Terezija Mulec (born 12 November 1886 Otok – died 12 December 1950 Babna Polica 5)
Marriage : 17 February 1908. They had 8 children from 1909 to 1931
“Je bil letnik 12 (rojen 1912). Ta ni bil potrjen, kaj ne vidiš da nima pušelca“, me je podučil pripovedovalec.
What does this mean ? Google Translation did not make any sense.
Je bil letnik 12 – he was born in 1912
Ta ni bil potrjen. Kaj ne vidiš, da nima pušelca! – He didn’t pass the examination. Don’t you see, he has no flowers!
Polanca na sliki sta ( z leve ) Okoliš Anton, roj 30.01.1912 in Karol Škerbec ( po domače Mežnarjev Korle ), roj. 19.09.1912 .
Okolišev Tone je bil, komaj 22 – leten, 10.9. 1944 ubit pri “Marofški” kapelici v Starem trgu.
Mežnarjev Korle pa je dočakal visoko starost. Umrl je marca 2007, v 95 letu starosti.
Veliko mi pomeni, da ste napisali podatke o obeh Poljancih. Prvi od njiju je bil moj stric, vendar te fotografije nisem nikoli videla in tudi drugih je ostalo zelo malo. Najlepša hvala!