1939 Cerknica – Avtobus zavija na postajo
Neznani fotograf je poleti nekaj let pred začetkom druge svetovne vojne fotografiral Meletov avtobus. Avtobus je usmerjen proti Dolenji vasi. Po vsej verjetnosti je šofer zavil v garažo, ki je bila zadaj za Meletovo hišo, nekako tam, kjer je steklena palača, kakor so nekateri imenovali poslopje, v katerem je bila še ne dolgo tega cerkniška avtobusna postaja.
Makadamsko cesto, ki zavzema skoraj dve tretjini fotografije, so leta 1961 protiprašno asfaltirali. Otroci so z zanimanjem ogledovali tisto asfaltersko mehanizacijo in asfaltiranje, mene pa je tistega dne tako bolel zob, da nisem mogel tja. Moral sem na zobozdravniški stol, vendar je bil asfalt tudi brez moje prisotnosti tam uspešno položen.

V Meletovi hiši je bila pošta in gostilna. Prav tako je bila pred hišo velika mostna tehtnica. Pošta je bila v prostoru za okni, ki se vidijo v pritličju Meletove hiše.
Meletovi so imeli tudi veliko mehanično delavnico, v kateri so opravljali tudi zelo zahtevna dela. Od leta 1929 so imeli svoj avtobus, ki je prevažal potnike in prtljago, najprej od Rakeka do Prezida in seveda obratno.
Kraj: Cerknica
Datum: 1938
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 25. 11. 2012
Oblika: fotografija
Čemu pa je služila “štanga”, na katero sta naslonjeni kolesi?
Po moje je bila štanga namenjena za privez živine in konj. Glede na to, da je bila tam vaga, se je ta privez lahko uporabljal v te namene, odvisno od protokola za vaganje. Če se je na vaganje pripeljalo več živali se jih ni vagalo skupaj, ampak posamezno, Druge živali pa je bilo takrat nekam privezati, Če se je pa vagalo voz, pa je bilo morda pred tem potrebno “izpreči”, pa so vola ali konja privezali za štango. Ali pa je bilo enostavno štanga tam zaradi koles, da se jih ni naslanjalo na fasado.