Skip to content

1969 Cerkniško jezero – Jawa

2. 02. 2014
tags:

131114652Leta 1969 je Štefan Bogovčič na jezeru posnel tudi to fotografijo. Glede na turistovo oblačilo sklepam, da je bilo poleti.

V ospredju fotografije stoji motorno kolo Jawa. Zadaj sta dva fičota. Pri desnem so vratna nasadila (panti) zadaj, kar pomeni, da so se vrata odpirala spredaj.

Nad takim odpiranjem vrat niso bile navdušene ženske, ki so v avto vstopale ali izstopale in bile oblečene v krilo. Nekaj let kasneje so začeli izdelovati fičote z vrati nasajenimi spredaj, ki so se odpirala zadaj.

Levo spredaj vidimo zadnje kolo bicikla, ki leži na tleh.

131114652-001Glavni lik fotografije je motorno kolo Jawa. Jawa je češka tovarna. Njeno ime je sestavljeno iz prvih dveh črk priimka JAneček in prvih dveh črk imena WAnderer.

František Janeček je ustanovitelj podjetja, ki je pričelo leta 1929 izdelovati motorna kolesa po licenci nemške tovarne Wanderer.

Nekaj časa je bil tovarniški voznik Jawe tudi znameniti Slovenec Ludvik Starič, ki so mu rekli Leteči Kranjec.

Spoznali smo tudi gospoda v srajci s kratkimi rokavi. To je po vsej verjetnosti Dušan Arko z Rakeka.

131114652zŠtefan je na hrbtni strani fotografije napisal:

“Z Jawo na Cerkniškem jezeru 1969”.

Kraj: Cerkniško jezero
Datum: 1969
Avtor: Štefan Bogovčič
Zbirka: Zlatko Bogovčič
Skenirano: 14. 11. 2013
Oblika: fotografija

2 komentarja leave one →
  1. Peter permalink
    3. 02. 2014 10:42

    Lep prispevek, le da se že v izhodišču nanaša na napačno znamko motocikla. Gre namreč za ČZ, češko zbrojevko in ne za jawo (na bencinskem rezervoarju je lepo viden logo ČZ). Res pa je, da sta bila v tistih letih oba motocikla skoraj identična.

    Lep pozdrav.

    Peter

Trackbacks

  1. Stareslike v ledeni dobi | Stare slike

Dodajte komentar

%d bloggers like this: