1939 Cerknica – Razglednica
Razglednica je izdelana v toplem tonu, ki ni bil ravno pogost. Fotograf se je dvignil po pobočju Ranca reber, da je v jutranji svetlobi lahko zajel osrednji del Cerknice z Jezerom in Javorniki v ozadju.
Na levi strani sega pogled od cerkvice sv. Janeza na pokopališču, na desni pa je še viden zvonik cerkve v Dolenji vasi.
Na mestu današnjega Bresta so travniki in nekaj njiv.
Na prednji strani je napis Cerknica, na zadnji pa ni niti avtorja fotografije niti založnika.
____________________________________________________________
![]() |
Hiše v spodnjem delu Male gase so precej drugačne od današnjih. Izstopa streha Šrangarjeve hiše, pod njo je Kovačičeva hiša, to je tam, kjer so danes prostori Elca d.o.o. Hiša in okolica so močno spremenjeni.
Breda je napisala: “V ospredju je Rutarjeva žaga in mlin. Zelo je moteče, ker je struga drugače, kot sem vajena. Kje je Hrenov mlin? Po pripovedovanju naj bi bil tam, kjer je sedaj Brest. Apak na razglednici ga ni videti.” |
![]() |
Medenov maln ima drobcena okna, mogoče je celo krit s slamo.
Ob cesti, ki pelje iz Begunj proti Cerknici so posajene lipe. Danes jih tam ni več. Ob cesti so zloženi hlodi ali deske Krajcove žage. |
![]() |
Drzžba se je svojega člana spomnila za Veliko noč. Turšiči so čez zimo hodili na delo v Dalmacijo, kjer so zaradi klime lahko delali tudi pozimi. Če sem prav prebral, so Janezu Turšiču pisali za veliko noč: Ziherl, Anton Zgonc, Jože Ronko in še nekdo, čigar podpisa ne znam razbrati. Pripisali so: “Mi pijemo tepkovca“. To je pomenilo žganje.
Še najbolj verjetno je, da so razglednico pisali kar v gostilni pri Zgoncu. V spominu so razne anekdote. Ko so Janezu gostilniški prijatelji spraševali: “Kako kaj v Dalmaciji suši?“, je odgovoril: “Suši, suši! Pa v Žajfnci tudi! “ |
Kraj: Cerknica
Datum: 1939 ali prej
Avtor: neznan Vekoslav Kramarič (v Slovenskem etnografskem muzeju hranijo negativ, št. fotografije: Cerknica05) (dopolnil 12. 4. 2011)
Zbirka: Breda Sikkens
Skenirano: 15. 5. 2010
Oblika: razglednica
>
Mislim, da so na cesti, ki gre v Begunje zelo zanimive sence dreves zgodnjega jutranjega sonca.
Skrajno levo cerkvica sv. Janeza na pokopališču in skrajno desno podružna cerkev sv. Lovrenca v Dolenji vasi
Negativ, iz katerega je bila narejena ta razglednica hranijo v Slovenskem etnografskem muzeju. Avtor je Vekoslav Kramarič. Prispevek sem dopolnil.