1930 Stari trg – Industrija Karla Kovača (2)
Fotograf se je povzpel na Nadleški hrib, da bi posnel lesno industrijo Karla Kovača z zadnje strani. Precej nenavadno, a sila zanimivo. Na eno fotografijo mu je že takrat uspelo zajeti kar tri lesno predelovalne obrate. Je bilo to namenoma ali slučajno? Na levi je tovarna Karla Kovača. V desnem kotu je žaga Marof, v ozadju na povečavi pa opazimo še Špetnjakov mlin in žago v Markovcu.
Leta 1922 je trgovec Karel Kovač postavil parno žago med Starim trgom in Pudobom. Pri njem je bilo zaposlenih 40-50 delavcev. V istem času je bilo na žagi Marof 55-70 delavcev. Furmanov, kmetov-voznikov, je bilo takrat 350. Od takrat je ostalo poimenovanje, da delaš na Kóvačevi, ne glede na to ali si bil po vojni zaposlen na Gabru ali v novejšem času na Svei.
Na vprašanje od kod izvira Karel Kovač mi oče ni znal odgovoriti, se je pa spomnil, da je slišal starejše govoriti, da v začetku niso imeli niti za sodček vina. V Starem trgu, v njegovi rojstni hiši so namreč imeli gostilno. To je stavba, ki jo poznamo pod imenom »delikatesa« oziroma v kateri so pred kratkim uredili bar Lipa. “Pa tudi mesnica je bila njegova”, je k ostalim podatkom dodal tast.
g. Kovač je bil rojen 1871 v Starem trgu 19, njegova žena Marija Meden pa je bila iz Begunj 40.
____________________________________________________________
Polja na spodnji strani slike so nadleške njive. Ves ravninski del je bil obdelan. Velika obdelana njiva je bila Benčinova. Njive so bile bržkone že posejane, a zraslo še ni nič. Fotografija je najbrž nastala spomladi.
Viri:
- Urbiha Jože iz Podgore, Jože Ovsec iz Kozarišč, Majda Špeh iz Šmarate
- http://www.loska-dolina.net,
- http://www.loskadolina.si
- Janez Kebe: Loška dolina z Babnim poljem
Kraj: Stari trg
Datum: Fotografije iz zbirke so iz tridesetih let
Avtor: neznan
Zbirka: Aleksander Zgonc, Cerknica ( Zbirka fotografij Turistično prometnega društva)
Skenirano: 14. 4. 2010
Oblika: Razglednica
Dopolnjeno 3. 11. 2011
Fotografija je bila objavljena tudi v tedenski prilogi Slovenca: Ilustrirani Slovenec, 12.06.1932, letnik 8, številka 24, s komentarjem: ” Tipično skladišče lesa (Stari trg).”
Dopolnjeno 29. 11. 2011
Fotografija je bila objavljena v učbeniku založbe Rokus za geografijo 9. razred devetletke.
Prejšnji <– prispevek istega dogodka
Fotografija je bila objavljena v tedenski prilogi Slovenca:
Ilustrirani Slovenec, Leto: 12.06.1932, letnik 8, številka 24
s komentarjem: ” Tipično skladišče lesa (Stari trg).”
Mogočno poslopje v sredini izreza je Beli malen, Špetnakova žaga se skriva v isti črti za njim in je ni videti. Levo od Belega malna je Martinova hiša, še bolj levo pa Lohnetova.