1949 Stari trg – Pred strojnim oddelkom
Kamnito- opečna stavba je strojni oddelek, pred vhodom katerega so se za slikanje zbrali delavci in delavke Mizarskega podjetja Stari trg. Delo in poletno sonce sta jim pošteno zavihala rokave.
____________________________________________________________
Kaj kmalu po drugi svetovni vojni je v Starem trgu, iz nekdanje tovarne in žage Karla Kovača, začelo delovati Mizarsko podjetje Stari trg. Združevalo je najboljše domače mojstre – mizarje, kolarje, pod taktirko katerih so sprva izdelovali kolovrate in kolesa za vozove. Vsi mlajši, ki so na sliki, so bili mizarski vajenci.
Prelomnica je bilo leto 1948, ko so v proizvodnjo vpeljali izdelavo sobnega pohištva in že v letu 1951 začeli s tako poznanimi kuhinjskimi “kredencami (gredencami)”.
Idej in kvalitetnih izdelkov jim ni primanjkovalo. Nekaj časa so imeli vpeljano celo linijo kitar za tovarno glasbil Mengeš, kamor so hodili na izobraževanja. Domači mojstri Mizarskega podjetja, kot je bil Ivan Petrič–Mažәk, res niso bili kar tako. Iz polen so natančno”zdrakslali” in zrezljali tudi prava kopita za puške in Petrič je iz domače delavnice v podjetje prenesel tudi svoje znanje izdelave smučk. Seveda natančno, ampak največ dela so opravljali ročno, med drugim tudi barvanje sobnega in kuhinjskega pohištva.
Kako je bilo na začetku, je povedala Ema Ožbolt: “ Barvanja sem se naučila pri Jožetu Šepcu st. v njegovi domači delavnici. Kepasto gobo smo namočili v barvo, izdelek prebarvali, s čopičem narisali temnejše črte in čez šli še enkrat z drugo gobo. Nastale so prave lesne letnice”. Posebnih delovnih oblek niso uporabljali, le delavke so si pri barvanju, lakiranju končnih izdelkov nadele doma narejene predpasnike.
Po objavljenem razpisu leta 1968, so podjetje preimenovali v Gaber. Obljubljena denarna nagrada izbranemu predlagatelju novega imena ni bila nikoli podeljena, saj so jo namenili domačemu gasilnemu društvu.
Znanje in izkušnje so v letu 1970 po glasovanju zbora volilcev združili s cerkniškim Brestom in po švedskem vzoru je začela nastajati prva moderna kuhinja Vega.
____________________________________________________________
![]() |
Stojijo:
sedijo:
|
![]() |
Stojijo:
sedijo:
|
![]() |
![]() |
Pogled na Mizarsko podjetje Stari trg leta 1945 in 1952. Risbi sta delo neznanega avtorja in sta bili v kasnejših letih obvarovani pred uničenjem.
____________________________________________________________
Slovarček:
- kredenca : kos pohištva, podoben omari, navadno za posodo in pribor
- drakslanje : struženje
____________________________________________________________
Viri:
- Ema Ožbolt
- Franc Ovsec
Kraj: Stari trg
Datum: 1948 (ugibanje) 15. 4. 19492
Avtor: neznan
Zbirka: Ema Ožbolt
Skenirano: 24. 2. 2011
Oblika: fotografija
1dopolnjeno 12. 4. 2011
2spremembe 15. 4. 2012
Med Francem Benčino ter Francem Prevcem sedi moj oče Franc Mlakar iz Starega trga-Rožnik, ki je bil na Gabru zaposlen do upokojitvije.
Emil, hvala za potrditev očetove prisotnosti. Primerjali smo ga že s sliko članka Izvolitev delavskega sveta, vendar do zagotove ugotovitve nismo prišli. Podobnost se je ujemala po lepih in bujnih laseh. Njegovo ime bomo dali na seznam takoj ko bo to mogoče.
Urhova Marta
Anita zdravo no tudi jaz sem se vrnila,slika na vrhu prva katero imam tudi jaz pa je na zadnji strani slike napisano, v spomin na okrajno lesno podjetje 15 avgusta 1949 kot kurjač Škrbec Ludvik. To je bila prva zaposlitev mojega očeta . pozdrav
15 avgusta 1949. Z ugibanjem letnice na res topel poletni dan resnično nismo veliko zgrešili. Skupaj vemo še več. Hvala.