1930 Cerknica – Odbor Sokola
V obdobju med obema vojnama je v Cerknici in okolici delovalo veliko društev, med najaktivnejšimi so bili Sokoli. Zato ni čudno, da se je o njihovem delovanju ohranilo toliko fotografij, kar nekaj smo jih že objavili tudi na naši strani.
Uvedba diktature kralja Aleksandra je močno posegla v demokratično usmeritev sokolstva. 5. decembra 1929 sta bili sokolska in orlovska organizacija ukinjeni. Odslej je lahko obstajala le ena telovadna organizacija, Viteška organizacija Sokol Kraljevine Jugoslavije, ki je bila ustanovljena s posebnim zakonom. To je bila unitaristična telovadna zveza pod okriljem države. S tem je bilo konec samostojnosti in politične neodvisnosti med jugoslovanskimi sokolskimi društvi.
____________________________________________________________
Leto dni kasneje je cerkniški Sokol še obstajal in nadaljeval z delom društva. Upravni odbor se je, mogoče po zboru in pregledu dela za minulo leto, postavil pred zgradbo današnje občine za spominski posnetek.
Prva vrsta od leve proti desni: Amalija Skuk, Ivanka Repič, Ivan Žumer, sodnik Baričevič, Heda Pušenjak in župan Anton Werlli.
Zadaj: Ivan Carnelutti, Tone Zgonc, Anton Meden, Dr. Ciril Kraševec, Franc Vivoda, Janez Turšič, Andrej Zgonc in Andrej Žuljan.
———————————————————————
Viri: Pokrajinski muzej Kočevje, Razstava “NA ZDAR!” , 2009.
Kraj: Cerknica
Datum: 1. 12. 1930
Avtor: neznan
Zbirka: Aleksander Zgonc
Skenirano: marec 2010
Oblika: fotografija