1958 Velike Bloke – Bloški krompir
S pridelavo krompirja so v naših krajih pričeli v času cesarice Marije Terezije in s tem v veliki meri preprečili prej zelo pogoste lakote. Za pridelavo krompirja, posebej semenskega, je Bloška planota zelo primerna. Krompir je dobro odporen na spomladanske pozebe, ki so na Blokah pogoste.
____________________________________________________________
Znane so različne sorte krompirja, ki so jih sadili Bločani. Po drugi svetovni vojni, v času razcveta bloške kmetijske zadruge, sta bili to sorti bintje (holander) in voran. Brez kakšne posebne mehanizacije so bloški kmetje vsako leto pridelali velike tržne viške. Tako je leta 1957 bloška zadruga, ki jo je takrat vodil Karel Mazij, odkupila več kot 200 ton krompirja in ga prodala v Italijo in na Hrvaško.
Krompir, ki je danes eno osnovnih živil, so v Evropo v 16.stoletju prinesli španski zavojevalci iz Amerike.
Pridelovanje krompirja je bilo na Blokah vedno predmet vsakodnevnih sosedskih diskusij. Pogovori so tekli o primernem času sajenja, vplivu slane, koloradskem hrošču, ki se je pojavil po drugi svetovni vojni, plesni, rji, voluharju, divjadi in drugem. Na koncu je bilo treba določiti pravi čas pobiranja, ponavadi je bilo to v začetku septembra, ko se je že začel šolski pouk. Mnogi otroci so zaradi tega izostali od pouka. Seveda je bil to takrat opravičljiv vzrok.
____________________________________________________________
Vir: Iva Mazij
Prispevek je napisal Lojze Mazij
Kraj: 1958
Datum: Velike Bloke
Avtor: neznan
Zbirka: Alojz Mazij
Skenirano: 17. 2. 2012
Oblika: fotografija
Trackbacks