1942 Begunje – Žaga v gornjih malnih
Skrajno desno vidimo del malnske žage, pod njo pa teče potok. Poleg velikega kupa desk, ki čakajo, da jih lastnik prevzame, stojita Susmanov ata in njegov sin in čakata, da se bo živina napojila.
Levo je hlev, na vrhu je bil prostor za seno.
V begunjskih malnih je bila žaga in mlin. Hiša nosi letnico 1844. Zaposlene so imeli dekle, hlapce in mlinarje. Posli so imeli v kuhinji posebno mizo za obedovanje, lastniki pa so jedli v obednici. Ta del Begunj ima tudi šaljivo ime “kurja dolina”, ker so imeli veliko kokoši in so jih velikokrat in radi jedli.
Susmanov ata, France Žnidaršič, je po nedeljskem kosilu in počitku pripeljal napajat živino. Je še v nedeljski obleki. Pomlad je, saj je brez skuknjiča in ga ne zebe. Zadaj ga opazuje njegov sin Viktor. Tudi on je nedeljsko oblečen.
Ogromen kup desk zakriva vhod v oziroma skozi hišo. Malnske gospe so se nastavile pomladnemu soncu in se malo pomenkovale o tem in onem. Pa morda je kakšna čakala tudi snubca.
Viri:
- Ivanka Baraga
Kraj: Begunje pri Cerknici
Datum: 1942
Avtor: neznan
Zbirka: Ivanka Baraga, rojena Žnidaršič
Skenirano: 8. 9. 2012
Oblika: fotografija
Kaj pa pomeni številka 36,ki se nahaja nad vhodnimi vrati?
To je hišna številka. Naslov je torej bil Begunje 36. Vse naslove v Sloveniji so tam nekje 1957 preimenovali z akcijo, ki so ji rekli “vsedržavna renumeracija”. Cerknica je takrat dobila ulice.
Kjer so bili okoli hiše majhni otroci so pri lestvi odrezali prvi spodnji klinc da se malčki niso mogli podat v “višave”. S tem so preprečili morebitne padce ki niso bili redki saj se je na kmetih lestev rabila kar v dosti primerih.
Ko pa so dosegli drugi klinc so bili pa že tako veliki da so morali pomagaei pri domačih opravilih.
Hvala, Miloš. Jaz sem predvidevala da je tako, samo nisem bila sigurna.