1927 Cerknica – Štelnga
Slika je nastala leta 1927, v Cerknici. Fantje, 21 jih je, so se na vojaški nabor, oziroma kot rečemo temu po domače štelngo, pripeljali kar z avtobusom. Prav zaradi tega je ta slika nekaj posebnega, saj so se takrat po navadi bodoči vojaški obvezniki na nabor pripeljali z okrašenimi vozovi, kasneje pa so jih zamenjali traktorji in prikolice. Upam si celo trditi, da je bila to edina generacija nabornikov v Cerknici, ki se je na nabor pripeljala z avtobusom in tega kasneje ni ponovil nihče več. Nabornike je vozil France Mele, ki stoji pred avtobusom, zraven lestve. Meletovi so bili eni prvih avtobusnih prevoznikov in smo o njih v Starihslikah že pisali.
Objavo slike sta nam omogočila Meletova Joži in Zvone iz Cerknice. Kot je bilo že omenjeno, je avtobus vozil njihov sorodnik France Mele, ki pa ni bil nabornik, saj je to že opravil in je bil na tej sliki star 24 let. Kako je prišlo do tega, da so se na nabor pripeljali z avtobusom, ni znano. Upravičeno predvidevam, da so hoteli s tem uprizoriti zabavno in nepozabno atrakcijo. Beseda je dala besedo, avtobus so imeli, fantje dobrovoljni in iznajdljivi, kar odlikuje fante z naših krajev, okraski in harmonika in to je to. Na vse to lahko rečemo, da jim je stoodstotno uspelo.
Ko sem se pri Meletovih pogovarjal o tej sliki, mi je Zvone povedal še zanimivost glede avtobusa s slike. Ko je svoje odslužil in se ga ni več izplačalo obnavljati, so leta 1955 v Meletovi delavnici izdelali gasilsko vodno črpalko (pumpo), ki jo je poganjal prav motor iz tega avtobusa. Uporabljali so jo gasilci iz Nove vasi. Še več, ta pumpa se še vedno nahaja pri gasilcih v Novi vasi in kljub temu, da ni več v operativni uporabi, še vedno deluje. Tudi o izdelavi omenjene črpalke imajo Meletovi slike in jih bomo zagotovo v bližnji prihodnosti objavili.

Tudi Meletov France izstopa z odprto marelo. Pa ne z navadno, ampak z bombažno marelo rdeče barve, imenovano Kranjska marela. Uporablja se predvsem za zaščito pred sončnimi žarki in ne toliko za dež. V prvi vrsti je mladenič s perilnikom, ki se je običajno rabil za pranje perila na potoku. V tem primeru pa je služil kot inštrument za spremljavo harmonikarju. Z drgnjenjem lesene palice, največkrat kar lesene kuhalnice, ob narebreno površino perilnika, se je ustvarjal zvok, ki se je ob pravilnem ritmu lepo združil s harmoniko. Tudi ajmer, koš in škaf, na katerih sedijo fantje v prvi vrsti, imajo svojo vlogo pri spremljavi, podobno kot perilnik.

Slovarček:
- štelnga: nabor
- pumpa: črpalka
- zažiga: je atraktiven, zanimiv
- perilnik: priprava v obliki nagnjene deske, ob katero se udarja s perilom pri izplakovanju
- ajmer: vedro
- koš: visoka, spodaj zožena pletena posoda za prenašanje
- škaf: manjša, nizka, navadno lesena posoda z dvema ušesoma
- špil: igra
Viri:
- Joži in Zvone Mele iz Cerknice
Kraj: Cerknica
Datum: 1927
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 29. 1. 2014
Oblika: 2 fotografiji nalepljeni na karton
Iz avtobusa visi še ena harmonika tako da inštrumentov za veselje ne manjka.
Če pogledaš danes so šli klobuki in ženske rute popolnoma v pozabo.
Na fotogrefiji avtobusa je v skupini treh nabornikov na desni strani pod “marelo” zadaj, vidi sesamo del obraza, Jože Vidrih – Cibov.
Lansko leto je PGD Nova vas praznovalo 120.obletnico ustanovitve. V kroniki društva je med drugim navedeno:
– 1954 leta so z lastnimi viri pridobili motorno brizgalno, ki jo je izdelal Anton Mele iz Cerknice. Brizgalno je sestavil iz delov stare brizgalne, ki je pogorela ob italijanskem požigu gasilskega doma med vojno in avtomobilskega motorja Chevrole. Vse skupaj je zmontiral na staro vojaško prikolico in izdelal tudi karoserijo. Delo je potekalo od leta 1949 do 1954.
Brizgalna je še vedno v dobrem stanju kot zgodovinska vrednost in lep spomin na Meletove mojstre. Na intrevencije pa novovaški gasilci danes odhitijo z vozilom MAN GVC 16/25.
Motorna brizgalna, ki jo omenjate, ima motor od avtobusa iz tega prispevka.