1937 Rakek – Orožje na železniški postaji
Razglednica je bila poslana spomladi 1947, torej je fotografija nastala še nekaj prej. Ne vemo, kdo je neznani fotograf, ki se je povzpel na hrib nasproti železniške postaje in napravil posnetek urejenega poslopja. Prav vse je na svojem mestu in urejeno.
Dr. Ivan Marija Čok, predsednik Zveze emigrantov Julijske krajine, je izposloval kraljev ukaza, da so iz skladišč Dravske divizije odstopili staro orožje avstrijskega izvora iz prve svetovne vojne. Del orožja in razstreliva so spravili pri dr. Bogomerju Magajni, zdravniku v umobolnici na Studencu pri Ljubljani, velik del pa so ga pripeljali na Rakek.Franc Bizjak (1886 – 1963) je bil postajenačelnik v Bohinju in kasneje na Rakeku, torej vedno ob jugoslovansko – italijanski meji. Že od vsega začetka je skrbel za zveze med tigrovci na obeh straneh meje. Na Rakeku je v letih 1933-1934 hranil orožje za Tiger, skrito je bilo nad stopniščem železniške postaje Od tam so ga neke noči leta 1934 prenesli preko Javornikov v gozdove pod Kožljek.
Tudi tu je znani napis “Rakek – Pakek”, o katerem je bilo toliko govora, da je nastala celo skladba s tem imenom.V prvem nadstropju na sredini postajnega poslopja so na oknih rože, bolj desno pa izgleda, da se na oknih zrači posteljnina. Je bilo tam stanovanje?


Dopolnjeno 28. 10. 2014
Eden izmed pisnih virov o hrambi orožja na Rakeku je knjiga Vere Brgoč: Žejska tigrovska trojka in njen čas; Žeje 2006
Prispevek je napisal: Karel Rustja.
Kraj: Rakek
Datum: neznan, pred majem 1937
Avtor: neznan
Zbirka: Notranjski muzej Postojna
Skenirano: 4. 10. 2014
Oblika: razglednica
Prispevek sem dopolnil z enim od virov podatkov.