1931 Planina – Odkritje spomenika Miroslavu Vilharju
Leta 1929 so krajani Planine sestavili odbor za postavitev spomenika Miroslavu Vilharju. Predsednik odbora je bil Blažon, posestnik iz Planine. Veliko zaslug pa je imel tudi učitelj Benedik. Skoraj ves denar so zbrali slovenski izseljenci v Ameriki. Spomenik, bronasto doprsje, je izdelal Ivan Sajovic. Odkritje spomenika je bilo ob 60-letnici skladateljeve smrti.
Slovesnost se je pričela že večer pred dnevom odkritja spomenika s svečano razsvetljavo na trgu, kjer so postavili spomenik, in s slavnostno akademijo.
V nedeljo, 9. avgusta 1931, je bila budnica ob petih zjutraj, ob desetih sprejem gostov na Viharjevem trgu, uro zatem sprevod in nato maša na glavnem trgu, ki jo je bral Jože Juvanec iz Cerknice. Po maši je bilo odkritje spomenika po naslednjem programu:
1. Predsednikov pozdrav.
2. Po jezeru (pojo združeni zbori).
3. Slavnostna beseda (govori prof. dr. Josip Puntar).
4. V spomin Miroslavu Vilharju (poje pevsko društvo Logatec).
5. Govori posameznih zastopnikov.
6. Slovenec, Srb, Hrvat (pojo združeni zbori).
7. Polaganje vencev.
8. Adrijansko morje (pojo združeni zbori).
Po zaključku kulturnega programa je bila velika narodna veselica na kateri je igrala godba iz Cerknice.
Odbor je zagotovil tudi železniške vozovnice po polovični ceni za vse udeležence.
Viri:
- Jugoslovan (08. 08. 1931), letnik 2, številka 181. URN:NBN:SI:DOC-1ZDO71SU from https://www.dlib.si
Kraj: Planina
Datum: 1931
Avtor: Foto Helios, Ribnica
Zbirka: Tončka Jernejčič
Skenirano: 19. 1. 2015
Oblika: razglednica
Slavnostni govorec je bil Notranjec prof. Josip Puntar. Slovenec je 10. 8. 1931 poročal: »Njegov govor je bil globok in zelo čustven ter so mnogim prišle solze v oči.« Povedal je približno naslednje: »Slovenci! Oprostite mi, da ne morem povedati tega, kar bi rad, zakaj meja je v bližini. Res stoje v bližini mejniki, ali še bolj trdno stoji ena reč, v katero je veroval Vilhar, ki ga sedaj slavimo: To je vera v našo bodočnost, vera v naš materinski jezik! Čustva in ideje, ki navdušujejo nas, so navduševale tudi Vilharja, ki je raje presedel 4 mesece v ječi, kakor pa da bi pustil poniževati Slovenstvo. Dva ali tri tisoč let še ne napravi kulture, ne napravijo je niti kanoni, napravi jo notranja globina, naša kultura je naša lepa pesem, in kjer je ta, tam je moč. Slovenska kultura je mlada in to je njena moč. Stari kulturi je prej zapisan spomin. Danes se borimo za duhovno prenovljenje sveta, za svojo novo bodočnost, danes imamo priliko, da se zopet oprimemo idej Miroslava Vilharja in slovenske misli. Čeprav smo majhni in bi nas radi drugi zatajili, ali tu smo in Bog nas vidi, da ve, da smo.«
Zanimiv kažipot Rakek in Grahovo.
Ne vem kako da ni Cerknice imate kakšno razlago??
Datum 1931 je očitno mišljen za vsebino teksta, sama razglednica pa je nastala med leti 1938 ter 1941. V tem času je deloval Foto Helios Ribnica, ki je svojo opremo odkupil od Foto Heliosa iz Ljubljane kateri je prenehal s svojo dejavnostjo najprej zaradi bolezni in kasneje smrti lastnika Veličana Beštra.