1930 Rakek – 3. razred meščanske šole
Včasih je bilo ročno delo, danes pa tehnični pouk.
Učilnica za praktični pouk je bila na Rakeku namenska. Na levi strani je delovna miza za kovinarska dela, na desni pa delovna miza za mizarska dela.
Na oknu na levi je nekakšna stiskalnica, mogoče so jo uporabljali pri stiskanju rastlinic za herbarij. Na tleh je nekaj desk hudo slabe kvalitete, ki so bile najbrž namenjene predelavi pri pouku.
Kot se za delavnico spodobi, sta na stene obešena dva koledarja. Na eni steni je še omarica z orodjem, drugače pa so stene prazne. V desnem kotu stoji omara z odprtimi vrati.
Učenci so oblečeni v jopiče in s kravatami. So se tako odpravili zaradi fotografa. Dvomim, da je bila to vsakdanja obleka. Očitno je bil praktični pouk ločen za fante in punce.
Nenavadno je, da na fotografiji ni videti nobene luči. Je možno, da delavnica ni imela umetne razsvetljave?
Fotograf je vešče izkoristil protisvetlobo okna. Dodatna svetloba (fleš) za fotografiranje ni bila ravno vsakdanja. Ne predstavljam si, kako je lahko na fotografiji dosegel tako širok zorni kot. Kompozicija je odlična, verjetno je učence razporedil. Ves prizor lepo pokriva in povezuje lok oboka.
Kraj: Rakek
Datum: ocenjeno na začetek tridesetih let
Avtor: neznan
Zbirka: Aleksander Zgonc, Cerknica (tudi Zbirka fotografij Turistično prometnega društva)
Skenirano: 8. 3. 2010
Oblika: fotografija na tankem papirju
V vinti nekaj manjka.
Virštat pa še uporabljamo, mislim delovno mizo..
Virštat, ponk,… je še kakšno ime?
Vinti pa res menda manjka spodnji del, glava, kamor se vpenja svedre. Drugače je bila pa vinta eno od bolj pomembnih orodij za mizarja in za tesarja.