1938 Lož – Otroci pred Navlakovo hišo
Kar samo mi pride na misel – otroci in ženske, sosedje, so bili pred Navlakovo hišo, pa jih je fotograf povabil, da jih bo slikal. Ženske so si hitro popravljale rute, poravnale obleko in se uredile za fotografiranje. Otroci niso dolgo zdržali skupaj, preden so se razbežali vsak k svoji igri.
Ob hišah so bile od vedno grede. Na njih so rasle vsaj rože, da so bile vedno pri roki. Kure so v tistih časih prosto hodile po dvoriščih in se trudile dobiti kaj za v kljun. Zaradi njih so bile vse grede ograjene z ograjami, kakršni vidimo na levi in na desni strani fotografije. Za tisto na desni se Julka še spomni, da so se po njej vzpenjali kapcinarji.
Koutr
Na levi se zrači “koutr“. Včasih ljudje posteljnine niso kupovali kar tako, mimogrede, kot danes. Takšna prešita odeja je največkrat k hiši prišla z doto in je služila namenu dolgo, dolgo, lahko tudi več generacij. Kouter je bil napolnjen z volno in zato za današnje razmere težak. Zavrgli ga niso niti, ko je bil že ves oguljen in strgan.
Fotograf Čepon
Tam nekje 1937-38 je v Lož prišel sedlar Čepon. Prišel je z ženo in hčerko Poldko (rojeno po 1930) iz “Ljubljanske Vrhnike”. Od Mlakarčkovih je vzel v najem hišo. Bila je bolj v slabem stanju, nizka dolga, za njo je bilo še gospodarsko poslopje. Kasneje, med vojno je pogorela, sedaj je na istem mestu hiša Irene Frank.
Čepon se je šele v Ložu začel ukvarjati s fotografijo. Uredil si je sobico, ki jo je uporabljal kot fotografski atelje. Družil se je z Ninotom Serletom in ostalimi naprednimi. Večkrat so se dobili kar pri njem. Med vojno je izginil, njegovo truplo so našli nekje v Loški dolini.
Žena in Poldka sta se odselili nazaj v Vrhniko. Poldka je kasneje še nekajkrat vrnila v Lož.
____________________________________________________________
Slovarček:
- koutr: prešita odeja
____________________________________________________________
Viri:
- Julka Bravec
- Jernej Zabukovec
Kraj: Lož
Datum: 1938
Avtor: Čepon
Zbirka: Julka Bravec
Skenirano: 22. 3. 2012
Oblika: Slabo tiskana in poskenirana fotografija. Predvidevamo, da bomo dobili boljšo kopijo fotografije s katero bomo zamenjali trenutno objavljeno.
G. Valči Gačnik, ki z veseljem zapisuje in hrani podatke o preteklost Loža in spremlja tudi našo spletno stran, sporoča k temu prispevku nekaj popravkov:
Ivan Čepon se je z ženo priselil iz Hotedrščice. Kot zanimivost: Vilko Zabukovec je večkrat pripovedoval, da je bila prezgodaj rojena Čeponova hčerka Poldka ob rojstvu tako majhna, da je je bilo komaj za dve moški dlani, pozneje pa je dohitela vrstnike in zrasla v normalno veliko deklico.
Podatek, da je Čepon vzel hišo od Mlakarčkovih v najem ne drži, mogoče je bilo to le v začetku, pozneje pa je bila njegova last. Med vojno je bila hkrati z drugimi požgana, po vojni okoli leta 1955 pa so Zabukovčevi prostor in ruševine odkupili od Leopoldine Čepon, ki ni več živela v Ložu, tako da ne drži, da bi bila zdaj tam Frankova hiša.