1913 Rakek – Posli
Domiceljevi so imeli trgovino in gostilno in potrebovali so veliko delavcev, ker vsega pa pri najboljši volji ne bi zmogli sami opraviti. Na sliki so njihovi posli, prodajalci, natakarice in verjetno tudi hišne pomočnice.
Na splošno še podatek, ki ni vezan na posle na sliki in družino, pri kateri so delali. Prehrana služkinj je predstavljala sestavni del njihovih zaslužkov. Jedle so posebej, ločeno od družine, po navadi v kuhinji, medtem ko je družina jedla v jedilnici. Njihova prehrana je bila običajno zelo slaba in večkrat nezadostna. Po domače povedano – bile so večkrat lačne kakor site, čeprav so šle služit v pričakovanju boljšega življenja in zaslužka, nekatere tudi v upanju na možitev. Prenekatera bi imela doma več hrane, kot pa jo je imela tam, kjer je služila.
V nekem drugem kraju in pri neki drugi družini je bilo tako, kot piše v prejšnjem odstavku. Po opravljenih jutranjih opravilih je gospa poklicala deklo in ji naročila, kaj naj skuha za kosilo in pridala: »Za psa in zase (točno v tem vrstnem redu, op. p.) pa malo žgancev skuhaj.« Tako se je tudi zgodilo. Dekla je pripravila kosilo, ga servirala v jedilnici, potem pa vzela lonec z žganci in odšla do psa. Pol je dala njemu, pol je zadržala zase, se usedla polega njega in rekla: »No, Runo, pa jejva.« Glede na to, da je bilo na dvorišče videti naravnost z glavne ceste, to ni bila najboljša reklama za deklino gospodarico. Le-ta se je ustrašila za svoj sloves in pritekla ven: »Ja, kaj pa delaš?«
»Z Runotam jeva žgance.«
»Pojdi notri, te bodo ljudje videli. »
»Naj me, mene ni sram.« In sta pojedla skupaj z Runom svoje kosilo.
Kraj: Rakek
Datum: 1913
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Marja Keilhauer
Skenirano:26. 7. 2016
Oblika: fotografija
Ko sta en gospodar in hlapec kosila, so kosci na sosedovi senožeti malicali. Pa pravi gospodar; sediva še midva, da bodo mislili, da malicava. Ko so šli vsi nazaj kosit je hlapec snel koso in mahal po travi samo kosjem. Pravi gospodar, ja kaj pa delaš. Hlapec mu odvrne, pa saj bodo mislili, da kosim.
Na bluzi desne gospe, ki sedi v prvi vrsti, verjetno piše Štrosak Ivanka. Mogoče bo komu v pomoč.
Prva ženska na levi ima napis Truden Mica iz Nadleska. V Nadlesku je priimek Truden najpogostejši, zato je težko reči, s katere domačije bi lahko bila.
Ivanki Štrosak sta bili dve. Ena je bila pra pra babica tvojima vnukinjama, ena pa je bila sestra njenega moža. Je pa takrat pra pra babica že živela na Rakeku. Za teto pa nisem sigurna če je še živela doma.