1960 Begunje – Dedek Mraz
Praznovanje novoletne jelke z obiskom Dedka Mraza je bila resna stvar. Prav vsi otroci smo bili obdarovani, nekateri pa so dobili še darila, ki so jih Dedku Mrazu podtaknili starši.
____________________________________________________________
Dedek Mraz v Begunjah je bil vedno tak, kot mora biti. Imel je polhovko, Gasparijev kožuh in težke škornje. O slovenskem Dedku Mrazu sem našel tale članek, sam pa se spomnim še nekaj detajlov po Vinkotovem pripovedovanju:
Republiški odbor ljudske tehnike je po informbirojevskem incidentu dobil nalogo, naj pripravi likovno podobo slovenskega Dedka Mraza. Do tedaj je bil čisto v redu ruski izgled v belem kožuhu, z gorjačo in rusko kučmo. Zaradi vsestranske prekinitve odnosov s Sovjetsko zvezo pa je padla odločitev, da potrebujemo novega, našega.
Na Ljudski tehniki v Ljubljani so k sodelovanju pritegnili Maksima Gasparija, ki je določil Dedka Mraza s slovenskimi elementi in ornamenti in mu posadil na glavo pravo notranjsko polhovko. Ljudska tehnika je naročila izdelavo kakšnih 60 plaščev in jih razdelila po Sloveniji. Le to so pravi plašči Dedka Mraza in prav zanima me, če je še kakšen v uporabi. Eden od teh je bil tudi v Begunjah in je bil v rabi kar nekaj desetletij. Škoda, da nisem fotografiral okraskov, ki so nedvomno slovenski. K opremi begunjskega Dedka Mraza so spadali še ameriški vojaški škornji iz druge svetovne vojne, ki so jih uporabljali za stražarje v hladnih dneh. Zdelo se mi je, da so številka 45.
Begunjski Dedek mraz je od takrat, ko je Vinko kupil avtomobil, obiskoval otroke po takratni cerkniški občini še daleč v sedemdeseta leta.
Kraj: Begunje
Datum: december 1960
Avtor: Vinko Toni
Zbirka: Vinkotov kufr
Skenirano: 11.5.2010 (Foto Žnidaršič)
Oblika: Negativ 6×6