1933 Cerknica – Nabor
V času med obema vojnama, so naborniki odhajali na nabor slovesno. So odkrili klobuke iz spoštovanja do fotografa? Le dva opazimo in sicer v rokah Petričkovega in Kaščenga. Pri dosedanjih objavah, so bili pokriti s klobuki, pa naj gre za nabor 1924 ali nabor 1936. Mogoče je to odraz takratne mode ali navad?
Cerkničani:
prvi z leve je Rakovcov izpod farovža, poleg njega je Rakovcov Tone, rojen leta 1914 , njegov brat dvojček Lojz je četrti od leve, tisti ki ima najlepše in verjetno najbolj modne hlače, kajti njegove hlače so res nekaj posebnega. Vmes med njima je Jernkov iz Dolenje vasi, zadaj za njima je Lovko – Urbanov iz Cerknice. Za harmonikarjem desno stoji Maks Turšič, kasneje frizer in brivec na Veliki gasi. France Mesojedec je drugi z leve v zadnji vrsti, ki je oblečen v temno obleko, poleg njega stoji Šerko, slikan je s profila. Drugi z desne v zadnji vrsti je Slavko Zgonc.
Pri prepoznavi so z veliko dobre volje pomagale Ana Malnar – Lovričkova iz Jezera, njena hčerka Helena in Antonija Švelc iz Dolenje vasi.
Fante so navadno okrasila dekleta. Za okrasje sta najpogosteje omenjena nagelj in rožmarin. ”Ko smo bili na vesterengi leta 1931, smo imeli potrjeni pušelce na desni strani reklca in na klobuku. Nepotrjeni so jih kupili. ” ”Za vestirengo okrog leta 1933 so bili vsi v pankelcah rdeče, bele, plave barve in sveže rdeče nageljne so pofehtali pri dekletih.”
Še ena jezerska o štelengi. ”Veš, fantje so bili res okrašeni. Je imel Janez že poln reklc pušeljčkov, da ga ni bilo moč nikamor več pripet.” ”Kaj morajo bit šopki samo spredaj?” je vprašal. ”Kar na hrbet mi ga zapni”. ”In je šel z gorginami na hrbtu. To je bilo smeha na ta račun. Bil je nekaj posebnega, saj je imel le on šopek na hrbtu.” ”Ampak gorgine rastejo poleti, proti jeseni?” jo še pobaram. ”Saj ne vem točno kdaj je bilo, ampak še danes ga vidim pred seboj s tistimi rožami,” mi pripoveduje v smehu gospa, ki se je ob poroki preselila v drug kraj in ne živi več na Jezeru.
Veliko dogodkov bi zdrsnilo v črno luknjo pozabe, ampak ob takih priložnostih, ko iščem imena k nepoznanim obrazom, se ob druženju prikotalijo ven, enkrat s srebrnim smehom in prešernostjo, drugič s trpkostjo v glasu ali grenko solzo po licu. S potopljenostjo v notranji svet, ki je neizmerljiv in pri vsakem človeku neskončno bogat, mi podarijo tiste žlahtne besede, ki so velikokrat tako izgovorjene, da je to nemogoče preliti na papir. Ko mi odprejo duri kamrice svojega notranjega svetišča, lahko le poslušam.
____________________________________________________________
Kraj: Cerknica, malo verjetno, da so šli k fotografu kam drugam.
Datum: 1933
Avtor: neznan
Zbirka: Breda Sikkens
Skenirano: 15. 5. 2010
Oblika: fotografija
Vir: ustni, Slovenska ljudska noša v besedi in podobi 8 – Notranjska, Marija Makarovič in Jana Dolenc
V zadnji vrsti ni Slavko, ampak Stanko Zgonc. Stanko je bil brat od Angelce, ki jo je v enih prej objavljenih slik nekdo prevazal s colnom po Jezeru.
Breda hvala za popravek, sem slabo prepisala iz zadnje strani, t mi je bil podoben kot l.
Poklicala me je moja sorodnica in v razgovoru sva prišli do zaključka, da je mogoče tvoj oče, frzer po poklicu, ki je bil kar za ‘hece’ rekel: ”fantje klobuke dol, da se bodo videlo moje delo (frizure).
Kako lepo je to slisati in verjamem, da je bil zmozen reci kaj takega…
Tisti na sliki, ki naj bi bil podoben Leonardu di Capriu je Anton Kranjc – Trebči, rojen 24. 4. 1914, umrl 1999 z Notranjske ceste v Cerknici.
Hvala lepa za podatke. Je to oče Darkota Kranjc?
To je 15 let starejši Darkotov brat.
Zelo mu je podoben in seveda čeden!