Drugo leto 28. julija bo poteklo 100 let od začetka prve svetovne vojne. Glavni boji so potekali na evropskih tleh, v vojno pa so bile vpletene države iz vsega sveta in je tako vojna dobila svoje ime. Zaradi gromozanskih izgub v ljudeh in materialu ter trpljenja so mislili, da so se z njo končale vse vojne. Povzročila je zaton velikih imperijev in cesarstev, začel se je dvig ZDA.
Slovenske dežele so kot del Avstro-ogrskega cesarstva dajale vojake cesarju. Večinoma so naši fantje in možje služili na ruski in soški fronti.
Na vzhodni fronti je pri pontonirski (inženirski) enoti služil tudi Matevž Hiti – Jernejčkov iz Grahovega. K tej enoti je bil dodeljen kot izučen kovač.
Na vzhodnem bojišču sta se na začetku oblikovali dve fronti. V vzhodni Prusiji so se z Rusi spopadli Nemci, v Galiciji pa sta se bojevali ruska in avstro-ogrska armada. Na začetku Avstrijci niso imeli uspehov, ostali so celo obkoljeni v trdnjavi Prezemysl. Leto 1915 so zaznamovale številne krvave ofenzive v Galiciji, vojna sreča se je menjavala.

Vojaki Matevževe enote so slikani s puškami Mannlicher, nekateri z nasajenimi bajoneti – tudi Matevž, ki je drugi z leve v prvi vrsti.

Bradati in brkati možje Matevževe enote kažejo zelo različno starost. Vidi se, da so leta 1915 morali že zelo široko mobilizirati rezerviste.

Matevž je pisal domov sredi julija 1915, v času velikih avstrijskih uspehov.
Razglednica s sliko njegove enote je bila pregledana in požigosana od poveljstva njegove pontonirske enote (Kommando K.u.K. Kriegsbrücken – Eqipage No. 71c). Bila je oddana pri c.-kr. vojnem poštnem uradu 101 (K.u.K. Feldpostamt 101).
Matevž je na zelo natančen naslov domov v Grahovo svojemu očetu pisal:
Rusija 18.7.15
Dragi starši.
Prisrčne pozdrave vam pošiljam iz dalne Rusije, zdrav sem hvala Bogu. Spet je velika zmaga na naši strani štiri vrste ruske so uničene. Bog vas živi. Prisrčno vse skupaj pozdravlam.
Matevž
Dodal je tudi svoj naslov: Matevž Hiti, K.u.K. Krbr. 71c, Feldpostamt 101.
Na vzhodni fronti se je vojna končala z revolucijo v Rusiji konec leta 1917 in pogodbo v Brest-Litovsku. Prva svetovna vojna se je končala 11.novembra 1918 z mirovno pogodbo v Versaillesu. Matevž je prišel domov in v Grahovem nadaljeval delo kovaškega mojstra. Takrat si ni predstavljal, da bo moral že čez dobrih 20 let v novi svetovni vojni v taborišče Dachau. Preživel je tudi to in umrl doma star 96 let.
Letos so nekdanjo Jernejčkovo hišo in kovačijo ob glavni cesti v Grahovem podrli.
Pismo iz Rusije je za spomin dobila njegova sestra Frančiška, ki se je poročila k Janezu Jakopinu – Komnarju na Studeno na Blokah. Njegovo zgodbo je razložil njegov nečak Drago Jakopin iz Cerknice.
Viri:
Kraj: Grahovo, Ruska fronta
Datum: julij 1915
Avtor: neznan
Zbirka: Drago Jakopin
Skenirano: 14. 5. 2013
Oblika: fotografija – razglednica
Like this:
Like Loading...
Related
Matevževa sestra Frančiška je moja stara mama,
Kot otroci smo radi hodili k njemu v kovačijo pritiskat na meh pri ješi.
Bil je zanimiv mož z mnogo povedanimi zgodbami iz svojega življenja.
Najbolj so mi v spominu ostali njegov lepo okrašen lajbelc (telovnik), njegova prekrasna pipa in okrogla očala ki jih je nosil.