1935 Cerknica – Elektrarna
Slika je bila narejena v delavnici Antona Meleta, v Cerknici. Ne vemo, kdo je stal za fotoaparatom, vemo pa, kdo stoji pred njim. Na sliki sta brata, Franc Mele – Jagenški in Anton Mele, oba iz Cerknice. Franc Mele – Jagenški je živel v hiši poleg Jagenške žage, ki še danes stoji v neposredni bližini cerkniške avtobusne postaje. Anton Mele pa v nam bolj znani Meletovi hiši, ki še danes stoji ob Cesti 4. maja, nasproti Kulturnega doma v Cerknici. Danes med njunima hišama stoji avtobusna postaja, v času nastanka fotografije pa so bile na tem mestu Meletove garaže in delavnica, kjer so izdelovali avtobuse. Glede na opisano sta bila brata tudi soseda.
Kot zanimivost bi opisal še, kako so izdelali koleno cevovoda turbine. Danes je tako koleno največkrat izdelano po principu vlivanja kovine, dobimo pa odlitek. Koleno na naši sliki pa je v celoti ročno delo in je izdelano iz debele jeklene pločevine. Da so lahko oblikovali okroglino, so pred tem iz pločevine izrezali posamezne kose pločevine. Tem kosom so rekli “ribice”, saj so imeli tako obliko, dokler jih niso skrivili v obroč. Podobno so kolena odtočnih žlebov delali tudi “špenglerji”, najprej so na pocinkano pločevino s šablono zarisali “ribice”, jih izrezali, skrivili v obroč in vse elemente s cinjenjem spojili. Pri izdelavi kolena cevovoda turbine pa je bila pločevina debela, zato je bil cel postopek dosti težji kot pri “špenglerjih”. Tu so posamezne kose kolena najprej izrezovali, potem kovali, jih zvarili s plamenskim varjenjem, vare zbrusili in na koncu naredili popolno koleno, kot ga vidimo na sliki.
Zvone mi je v zvezi z elektrarno povedal še en zanimiv izum Antona Meleta. Vodo za pogon turbine elektrarne so speljali iz potoka Cerkniščica, za kar so zgradili zajetje z betonskim jezom. Pretok vode skozi turbino pa so regulirali z zapornico. Splošno je bilo znano, da so vsi mlinarji in žagarji, katerim je stroje poganjala voda, z vodo šparali, zato so po koncu dela zapornice redno zapirali, da voda ni odtekala po nepotrebnem. Tako je bilo tudi s to turbino. Pred spanjem, ko so pogasili luči, so vodo vedno zapirali. Ker je bila Meletova hiša od elektrarne pri Jagenških kar oddaljena, se je Antonu porodila ideja, da bi to lahko naredil kar iz njegove hiše. Kar zamislite si, da moraš pred spanjem, v temi, še zapirati zapornico. To je izpeljal tako, da je na vogalu Meletove hiše in na vogalu Jagenškega kozolca namestil kovinska nosilca, preko katerih je na primerni višini napeljal žico in jo povezal z zapornico. Ko so pogasili luči, je samo stopil pred hišo, sprostil žico, ter tako zaprl zapornico in s tem zaustavil turbino, ki je gnala elektrarno. Po tem sodeč lahko zagotovo trdim, da je bila njihova elektrarna resda ena izmed prvih malih elektrarn pri nas, zagotovo pa je bila prva, ki so jo upravljali na daljavo.


Slovarček:
- švoh: slaboten
- špengler: klepar, stavbni klepar
Viri:
- Zvone in Joži Mele iz Cerknice
Kraj: Cerknica
Datum: 1935
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 18. 12. 2014
Oblika: fotografija
Je pa na zadnji sliki lepo vidna stružnica in njen jermenski pogon.
Kaj piše na njeni tablici je težko razbrat.