1957 Stari trg – Mizarsko podjetje
Nasmejani delavci Mizarskega podjetja Stari trg so pred “kolarnico“, kot so še vrsto let, kljub proizvodnim spremembam, imenovali enega izmed objektov. Po oblekah sodeč je slika nastala v začetku jeseni.
____________________________________________________________
Podjetje se je z osnovno surovino, to je žaganim lesom, oskrbovalo iz lastne žage, kamor so tudi domači kmetje in lastniki gozdov vozili posekan les. Tako je vsa začetna proizvodnja temeljila na izdelkih in pohištvu iz masivnega lesa. Razžagane deske so naložili na glajz in za približno štirnajst dni zapeljali v sušilnico, kamor je bila iz mašinhausa speljana suha para. Ob neprijaznih mrzlih zimskih dneh je bil to topel prostorček, kamor so si delavci hodili pogrevat prezeble roke in utrujene hrbte od žagarskega dela. Še vedno se je večino mizarskega dela opravljalo ročno, delavke so pohištvo grundirale, kitale, brusile, barvale, lakirale. Navadni pjәnzli so bili pri teh opravilih osnovni pripomoček in šele ob kasnejši modernizaciji je bilo vpeljano špricanje pohištva.
Proizvodnja je bila razdeljena na strojni, mizarski oddelek, limaraj, oddelek barvanja, lakiranja. V skladišču so bili gotovi izdelki, namenjeni za nadaljno prodajo, katere so na kamione nalagali ročno, brez vseh zdajšnjih naprav in strojev.
Ob vsem tem težkem in zahtevnem delu ni bilo organizirane prehrane in tako si je moral vsak po svoje preskrbeti svoj prigrizek in okrepčilo. Navadno je bil to le kos domačega kruha, bela kava, koruzni žganci, kisu fәžu, trdo kuhano jajce morda celo repek suhe klobase ali košček špeha. Z razvojem trgovinske dejavnosti v Dolini, so za preskrbo malice iz trgovin skrbeli mlajši vajenci Mizarskega podjetja v Starem trgu.
____________________________________________________________
Slovarček:
- kolarnica: delavnica za izdelavo koles za vozove
- glajz: voziček na tračnicah
- mašinhaus: prostor z velikimi kotli, kurilnica
- grundir: premaz s temeljno barvo
- pjәnzli: čopiči
- špricanje: brizganje
- limaraj: leplenje masivnih desk
- kisu fәžu: solata iz rjavega fižola
- pilanca: žaganje
- brusač: brusilec
____________________________________________________________
Viri:
- Ema Ožbolt
- Franc Ovsec
- Tone Špehar
- Stane Škrbec
Kraj: Stari trg
Datum: 1957 (letnico smo določili približno glede na zaposlitev Toneta Špeharja v podjetju od leta 1955 do 1959)
Avtor: neznan
Zbirka: Ema Ožbolt
Skenirano: 14. 2. 2011
Oblika: fotografija
Vsi lepo nasmejani.
Danes to ni več izvedljivo. Delavci v podjetju, ali oddelku se mogoče še kdaj slikajo, razpoloženje na sliki pa zagotovo ni tako veselo.
Se strinjam. Pa tudi “klime” oz.razpoloženja v podjetju, ali oddelku danes ni za primerjat.
Anita dober večer.
Drugi izsek skupne slike: zgoraj prvi z leve mislim da ni Šoštarič temveč Mlakar Anton – Matevžev iz Viševka, desno spodaj pred Palčič Tonetom ko neprepoznan pa mislim da je Jenko Mitja, zdi se mi da živi sedaj na Rakeku. Bil je moj sošolec.
Lp Matija Lož
Pozdrav gospod Matija!
Me veseli da še naprej spremljate Stareslike in veseli smo vsakega komentarja in dopolnila. V letih ki preminijo, je na slikah včasih malce zmotno prepoznati prav vsak obraz, zato ste tukaj bralci, ki bolje poznate osebe, dogodek ali predmet in to dopišete.
Četrti izsek čepi poleg Kandare Jožeta, Zdravko Strle – Rihtarček iz Podcerkve.
Ostalo je le še nekaj neprepoznanih obrazov in morda jih boste bralci docela uspeli poimenovati. Hvala za dopolnitev.