1960 Cerknica, Rakek – Parada ob Dnevu šoferjev
13. julij je dan šoferjev in avtomehanikov. Zakaj ravno 13. julij?
Na ta dan leta 1943 so namreč prve motorizirane enote in sicer več kamionov in tankov štaba 4. slovenske narodnoosvobodilne udarne brigade Ljube Šercerja prišle v središče Žužemberka in ga po bitki, ki je trajala od zgodnjih jutranjih ur do poznega večera, osvobodile. Padlim v tej bitki je posvečen spomenik nad Žužemberkom. Na ta dan delegacija Zveze združenj šoferjev in avtomehanikov vsako leto položi venec k spomeniku.
Že nekdanji francoski predsednik Charles de Gaulle (1890-1970) se je zavedal pomena avtomobilizma, saj je rekel, da je avtomobilizem ena od treh propulzivnih dejavnosti (ostali dve sta še gradbeništvo in turizem) in kako prav je imel.
V Sloveniji pride že 1,9 prebivalca na eno vozilo (leta 1966 je bilo v Sloveniji 187.000 motornih vozil, leta 1970 pa 346.000). V primerjavi z ostalimi državami Evropske skupnosti se Slovenija po številu avtomobilov na število prebivalcev uvršča že na osmo mesto. Se pa s tem povečuje ekološki problem, saj javni prevoz uporablja vse manj ljudi.
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Kraj: Cerknica, Rakek
Datum: 13. 7. 1960
Avtor: Jože Žnidaršič st.
Zbirka: Janko Vidrih
Skenirano: 25. 9. 2010
Oblika: 4 fotografije
Pozdravljeni!
V galeriji slik sem poleg zadnje slike (miličnik na motorju) zasledila vprašanje, če je bila poleg gostilna Lovec pošta. Da, bila je, vse od druge svetovne vojne pa do leta 1990, ko se je preselila v nove prostore na Partizanki 8a na Rakeku.
Lepo pozdravljeni
Hvala za pomoč. Le s sodelovanjem bralcev lahko gradimo mozaik podatkov.
LP
Čudovito.
Smo DAR (Digitalni arhiv Radovljica) in med stotimi projekti delamo tudi STARE CESTE PO SLOVENIJI.
Radi bi povezali Slovenska mesta med seboj – IN TO S CESTO. Podoben projekt je tudi železnica, pošta …
Najbolj zanimiva je cesta. Jaz osebno sem imel največ problemov (in jih imam še sedaj), da sem našel stare avtokarte z vrisanimi makadamskimi, asfaltnimi cestami in seveda tudi kolovozi.
Pri vlakih je lažje, ker so v pomoč vozni redi. Vse od leta 1850. Pri avtobusnih voznih redih pa je bolj težko.
No, pa tudi cesten povezave nam “kar gredo”, saj smo prek Vršiča že povezali Radovljico z Izolo. Sedaj bomo šli naokrog (čez Škofjo Loko) še enkrat na obalo.
TUDI MIMO CERKNICE. Sposodili smo si vaše slike, ki nam bodo osnova.
Vljudno vas prosimo, da nam pošljete še kakšen sken ceste v vaši okolici …Mi vam bomo poslali, če bomo našli kaj “z vaše okolice”.
LP LG
Pričakujemo, da bomo v kratkim dobili večje število fotografij in podatkov s področja avtomobilizma in avtobusnega prevoza. Takrat se vas bomo spomnili, ostanite v stiku!
Kaj pomeni, da ste “povezali” Radovljico z Izolo?
Ceste iz naše okolice so na fotografijah, ki so v objavljenih prispevkih. V kolikor potrebujete prav natančno lokacijo posamezne fotografije, vam jo lahko na vapo željo posredujemo.
LG, zadeva se sliši strašno zanimiva. Kako to, da pod “digitalni arhiv “ni zadetka?? Imate mogoče kakšen drugi naslov, kjer bi si zadevo lahko ogledali?
Na drugi sliki sem prepoznala nekaj šoferjev, bolj zato, ker se spomnim te parade, ki je bil med njimi tudi moj takrat še fant.
Prvi z leve Ivan Knap, tretji zadaj on kamionu Ivan Lovko, v sredini temno oblečen Rafko Logar, pred njim v svetli srajci Tone Ivančič, na stopnici avtomobila Miloš Tomšič.