1954 Cerknica – Gasilska črpalka
Slika je nastala v Cerknici leta 1954. Neznani fotograf je pred delavnico Antona Meleta fotografiral novo motorno gasilsko črpalko in skupinico domačinov, vidno zadovoljnih z napravo. Vendar razlog za zadovoljstvo ni zaradi nove pridobitve, ampak zaradi uspešnega zaključka izdelave. To črpalko je izdelal Anton Mele, skupaj z mehaniki in kovinarji iz njegove delavnice. Na levi strani je Anton Mele s sinom Zvonkom. Ob črpalki stoji Alojz Martinčič – Skircov iz Dolenjega Jezera, za “kurblom” pa je Jože Bavdek iz Cerknice. Oba sta se učila v Meletovi delavnici in sta tudi sodelovala pri izdelavi.
Črpalka je 27. 5. 1954, pred štiričlansko komisijo iz vrst novovaških gasilcev in dveh predstavnikov Območne gasilske zveze, uspešno opravila tehnični preizkus, nakar je bila prevzeta od Meletovih in predana v uporabo gasilcem. Prevzemno komisijo so sestavljali Franc Petan, Jože Numre, Jože Milavec in poveljnik gasilcev Matija Semič. Na “KONTROLNEM LISTU”, podpisanem s strani članov komisije in Antona Meleta, so poleg tehničnih podatkov o črpalki, zapisali tudi:
“Komisija je pri prevzemu motorne brizgalne ugotovila, da je bilo vse delo izvršeno v najlepšem redu in s tem izreka vse pohvale za njegovo delo in se priporoča, da bo po potrebi s svojo strokovno sposobnostjo pomagal pri naših potrebah.”
Gasilci Nove vasi so to črpalko uporabljali vse do leta 1970, ko so kupili novo. O kvaliteti izdelave priča tudi dejstvo, da ta črpalka obstaja še danes in je še vedno v lasti gasilcev iz Nove vasi. Sicer ni več v operativni uporabi, je pa še vedno izpravna in v dobrem stanju, ter služi kot lep zgodovinski eksponat in spomin na Meletove mojstre.

Črpalko je gnal bencinski motor, vzet iz odsluženega avtobusa. Motor se je zaganjal preko električnega zaganjalnika in 6-voltnega akumulatorja. Za vsak primer, če bi to odpovedalo, pa je imel urejen še rezervni vžig preko magneta (vžig magnetik “BOSCH typa ZU”) in ročice ali “kurbla”. Dovršenost izdelave se vidi tudi po vgrajenem žarometu, s katerim so si gasilci svetili, če so gasili v nočnem času.
Črpalka je plod praktičnosti in znanja Antona Meleta in je še ena izmed mnogih uporabnih naprav, ki so nastajale v njihovi delavnici. S svojimi izdelki se je udeleževal raznih razstav. Med drugim je za udeležbo in prikaz svojih izdelkov na razstavi lokalnega gospodarstva “POSTOJNSKI TEDEN”, ki je bila izpeljana v času med 19. 7. 1953 in 2. 8. 1953 v Postojni, dobil diplomo. Danes morda ta diploma ne deluje preveč pomembno, za tiste čase pa je bil to velik dokaz za kakovost in hkrati priznanje ter spodbuda za nadaljnje delo.
O Meletovi delavnici, ki je stala v centru Cerknice, kjer so med drugim izdelovali avtobuse, vage, turbine in še marsikaj drugega, kjer so se izučili mnogi kovinarji in mehaniki, bomo na strani Stareslike še pisali. Slik je dovolj, ustnih virov tudi, saj so Meletovi skozi preteklo obdobje vse to skrbno dokumentirali in shranjevali, ter nam tako omogočili, da lahko to delimo med bralce. Na koncu koncev sam mislim, da je to potrebno in da kaj takega ne sme še potoniti v pozabo.

Slovarček:
- pumpa: črpalka
- kurbel: zaganjalnik
Viri:
- http://issuu.com/bloskikorak/docs/bloskikorak2013-3
- Zvone in Joži Mele
- Alojz Mazij
Kraj: Cerknica
Datum: 1954
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 18. 12. 2014
Oblika: fotografija
Ti mojstri so bili pa res od sile, sploh v tistih časih, ko je bil en vijak lahko problem.
Pesta in platišča so 16 colska in zagotovo od Jeep-a .
Dokler je bil na Rakeku odpad vojaških vozil so bila taka platišča najbolj uporabna za večino prikolic, vozov in drugega kmetijskega orodja.
V prevzemni komisiji je bil gotovo pok.Jože Namre-Petrasov iz Nove vasi, dolgoletni član vodstva PGD Nova vas .Črpalka bi si zaslužila mesto v slovenski tehnični dediščini.
S klikom na link, pripetim v rubriki “viri”, lahko v reviji Bloški korak, na strani št. 23, vidite kako zgleda črpalka danes. Novovaški gasilci so lepo skrbeli za njo, vse pohvale.
Ne le črpalka, tudi motocikel, ki stoji za njo, je videti lep in v brezhibnem stanju. Kar je bilo v tistih časih splošnega pomanjkanja – po mehanikarsko se jim reče časi “dratovezja” – nekaj izjemnega. Zdi se mi, da gre za predvojni nsu “osl” z 200-kubičnim motorjem.
Vsem lep pozdrav.
Peter