1915 Rakek – Domiceljevi otroci
V kovčku s fotografijami mi je vzbudila pozornost stara fotografija otrok, posneta med prvo svetovno vojno. Kovček je iz zapuščine mojega sorodnika Uroša Domicelja. V njem je shranjeno marsikaj zanimivega. Počasi sem zbiral podrobnosti in ugotavljal, čigavi bi lahko bili otroci na sliki. Nazadnje sem le ugotovil, da je bil Uroš nečak Maksa Domicelja st. z Rakeka. Sklepam, da so na sliki Maksovi otroci. Poslana je bila kot dopisnica najverjetneje njihovi materi Lojzki, Maksovi ženi na Rakek. O Domiceljevih je že kar nekaj napisanega v Starih slikah. Kraj posnetka je dejansko neznan, v naslovu sem se odločil kar za Rakek.
Od kod je bila poslana fotografija in kdo jo je poslal, lahko samo domnevam, saj nisem mogel razbrati rokopisa v nemščini. Morda je bila poslana z Gradca (Graz), ker sem edino to besedo zanesljivo razbral iz rokopisnega sporočila. Pri tem sem se spraševal, če niso morda doma posneto fotografijo uporabili kot dopisnico, lahko pa so bili otroci tudi pri kom na obisku in so jih tam fotografirali med igro z železnico. Na sliki so Aleks, Jelka in Maksi, kakor je zapisano nad njihovimi glavicami. O njih praktično ne vem ničesar, ker se z Urošem nismo nikoli pogovarjali o tem. Na sliki je videti na levi v ozadju otroško posteljo, zelo zanimiv pa je vlakec na tirih z železniško čuvajnico in ročičnim signalom na okrogli mizi v ospredju. Lokomotiva in trije vagoni so kar natančno izdelani. Že proti koncu devetnajstega stoletja so začeli izdelovati take vlakce iz pločevine. Desno od čuvajnice leži ključek, s katerim so navijali lokomotivo z mehanizmom. Kakšno veselje so morali imeti s tem vlakcem Domiceljevi otroci, še posebno dečka. Mi smo dobrih trideset let kasneje v našem otroštvu lahko le sanjali o čem takem.


Maks ml. oziroma Maksi ima na sliki šest let, enako kakor bratec Aleks je tudi on lično napravljen. Z levo roko je naslonjen na sabljo, ki so mu jo očitno nadeli za fotografiranje ali pa jo je imel za igro. Žal je preminil že pri devetih letih, kar je razvidno iz rodoslovnih podatkov.

Slovarček:
- c. kr. vojaška cenzura: cesarsko kraljeva vojaška cenzura
Viri:
- Uroš Domicelj (fotografija)
- rodoslovni podatki: družinsko drevo – https://www.myheritage.com/
- vlakec iz pločevine – igrača: https://en.wikipedia.org/wiki/Toy_train
Kraj: neznan (Rakek)
Datum: leta 1915
Avtor: neznan
Zbirka: Urošev kovček
Skenirano: 24. 8. 2018
Oblika: fotografija
Trackbacks