Skip to content

1928 Rakek – Josip Kukec

27. 01. 2022

Ko sem nekoč v arhivu brskala za dokumenti, je vstopil možak. Pozdravila sva se. Takoj me je pobaral, kje sem doma. Ko je izvedel, da z Rakeka, je začel pripovedovati. Jaz sem bila tiho in pisala. Po kakšnih dvajsetih minutah je dejal: »Zdaj moram pa delati. Ne me motiti!« To je bil Samo Pahor.

O Josipu Kukcu mi je povedal tole: »Praporščak pri rakovških orjunaših je bil Josip Kukec – Pepe iz Postojne. Bil je eden izmed ranjencev v spopadu med člani Proletarske akcijske čete in orjunaši, ki so prišli izzivat zasavske rudarje 1. junija 1924. Sodeloval je s TIGR-om  in jugoslovansko obveščevalno službo. Zaradi tihotapljenja orožja ali pa propagande in informacij je velikokrat prečkal jugoslovansko – italijansko mejo. Največkrat v letu 1930, ko je bila meja najbolj zastražena. Bil je izjemno neustrašen. On in sotovariši so se pred prehodom meje običajno oblekli v fašistične ali karabinjerske uniforme, katere so, skupaj z orožjem, hranili pri učitelju Andreju Keniču na Uncu. Kukec je 2. septembra 1930 v Rakovem Škocjanu padel v fašistično zasedo in črnosrajčniki so ga ubili. Pri njem so našli črno beležko z natančnim popisom italijanske oborožitve.«

Rodil se je 27. februarja 1894 v Postojni, ubit 2. septembra 1930 na jugoslovansko-italijanski meji nad Uncem. Leta 1915 je bil mobiliziran. Po vrnitvi iz vojne je propagiral zbiranje orožja za boj proti italijanski zasedbi. V celoti se je posvetil boju proti fašizmu, napadal italijanske izvidnice, trosil letake. Zaradi zasledovanja je pobegnil v Jugoslavijo. Tu je spoznal mnogo ubežnikov. Še vedno se je vračal na postojnsko in pivško in napadal ovaduhe, zbiral podatke o fašističnem nasilju, vojaških objektih, fašistični oborožitvi. Imel je več sodelavcev.

Zaradi drznosti je bil legendarni junak za mnoge Postojnčane in Primorce, za fašistične ovaduhe pa strah in trepet. Leta 1930 je ustrelil več fašistov. Drugega septembra je v Čadeževem mlinu povedal, da gre čez mejo. Opoldan je padel v zasedo. Italijanski viri pravijo, da se je ranjenemu Kukcu približal miličnik Duš. Pričela sta se ruvati. Duš je Kukca ustrelil in bil pri tem tudi sam ranjen. Kukec mu je na roki odgriznil večji kos mesa. Niso pozabili poudariti, da je miličnik pri tem pokazal svojo italijansko hrabrost. Po besedah novinarja Mariborskega večernika so Kukca odpeljali v postojnsko mrtvašnico. Obducent je ugotovil, da je bil ranjen v bok, vrat in roko. V glavi pa so našli naboj iz Kukčevega revolverja. S tem so dokazali, da ga ni ustrelil miličnik, ampak je napravil samomor, ko je ugotovil, da se tako ranjen ne bo mogel več rešiti. Fašisti niso vedeli, kdo je umrli. Mati je v mrtvašnici izjavila, da to ni njen sin, sestre so pod prisego izjavile, da je njihov brat. Vso družino so aretirali. Kukca pa je identificiral italijanski ovaduh Ferdinand Rink. V nasprotju z italijanskimi poročili, ki pravijo, da pri Kukcu« niso našli nič«, so novinarji Slovenskega naroda zapisali, da je imel pri sebi daljnogled, topografsko karto, vojaške mape, pomembne za varnost države, orožje in živila za večdnevno preživetje v gozdu. Bil je tudi član TIGR-a.

Slovarček:

  • Samo Pahor: zgodovinar, publicist narodni in sindikalni delavec iz Trsta
  • TIGR: (kratica za imena Trst, Istra, Gorica in Reka) je bila revolucionarna podtalna organizacija slovenskih in hrvaških domoljubov, nacionalistov in predvsem protifašistov

Viri:

  • Fotografija je objavljena na Wikipediji.
  • Slovenska biografija: Josip Kukec.
  • Jutro: dnevnik za gospodarstvo, prosveto in politiko (05.09.1930), letnik 11, številka 206. URN:NBN:SI:DOC-5LY5O0TK from http://www.dlib.si
  • Mariborski večernik “Jutra” (05.09.1930), letnik 11, številka 202. URN:NBN:SI:DOC-C7BYFP1P from http://www.dlib.si
  • Slovenski narod (04.09.1930), letnik 63, številka 201. URN:NBN:SI:DOC-G6HIT2JD from http://www.dlib.si

Kraj: neznan, praporščak Orjune na Rakeku
Datum: verjetno 1928
Avtor: neznan
Zbirka: sl.wikipedia.org
Skenirano: neznano
Oblika: spletna datoteka

No comments yet

Dodajte komentar

Discover more from Stare slike

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

%d bloggers like this: