Begunje 1952/53 – 3. razred
V peti razred so bili vključeni tudi otroci šestega, sedmega in osmega razreda. Učenci višjih razredov so po petem razredu imeli možnost oditi v prvo gimnazijo v Cerknico ( sedaj peti razred OŠ). V Cerknico niso šli vsi, ker je učitelj moral imeti zadostno število učencev, zato je te dobesedno zadrževal v Begunjah.
Učence vseh razredov so poučevali trije učitelji in sicer poleg Justine Rode še Helena in Milan Otrin, kar je pomenilo, da je en učitelj učil v eni učilnici peti, šesti, sedmi in osmi razred vse učne predmete.
Tistim, ki so do osmega razreda hodili v šolo v Begunjah, ta izobrazba ni bila enakovredna nižji gimnaziji v Cerknici, s tem pa jim je bilo onemogočeno izobraževanje v višji gimnaziji, sedanji srednji šoli. Takratna nižja gimnazija je v današnjem času primerljiva s šestim, sedmim, osmim in devetim razredom. Begunjska šola je bila osnovna šola, v Cerknici pa je bila nižja gimnazija, takratna osnovna šola pa z današnjim razrednim poukom.
Jaz in nekaj sošolcev smo obiskovali peti razred že v Begunjah, ko pa smo prišli v Cerknico, smo začeli v prvi gimnaziji, torej še eno leto na isti stopnji. Posamezniki, ki so šli v Cerknico iz četrtega razreda rojeni leta 1943, so začeli obiskovat nižjo prvo gimnazijo normalno, oziroma sedanji peti razred, ko pa smo mi isti letniki začeli obiskovati šolo v Cerknici, so bili tamkajšnji učenci letnik 1944, torej eno leto mlajši od nas. Takrat je pač začel veljati ukaz, da morajo vsi otroci po zaključenem četrtem razredu v Begunjah, peti razred nadaljevati v Cerknici.
Vsi šolarji iz Menišije smo hodili v šolo peš, pozimi in poleti. Najprej v Begunje, potem pa v Cerknico. Tako smo v šolo hodili vsi s Kožljeka, Dobca, Bezuljaka, Topola, Selščka, Brezij in Begunj. Zjutraj smo odšli, dostikrat, predvsem pozimi, pa smo prišli domov že pozno popoldne, lačni, mokri in prezebli.
Prva vrsta spodaj iz leve proti desni:
- Janez Debevec – Bezuljak,
- Pavel Urbas – Bezuljak,
- Anton Debevec – Bezuljak,
- Vlado Milavec – Begunje.
Zgoraj iz leve proti desni:
- Anton Hren – Bezuljak,
- Anton Debevec – Bezuljak,
- Alojz Škrlj – Begunje.
- Ivanka Meden – Bezuljak,
- Minka Brezec- Bezuljak,
- Mira Rožanec – Brezje,
- Justina Rode učiteljica.
Druga vrsta sredina:
- Minka Nared – Bezuljak,
- Minka Turk – Bezuljak,
- Pepca Juvančič – Begunje.
- Janez Tekavec – Begunje,
- Janez Žnidaršič – Begunje,
- Janez Košir – Selšček,
- Franci Petrič – Begunje,
- Stane Škrlj – Bezuljak.
Prva vrsta:
- Francka Debevec – Bezuljak,
- Zdenka Meden – Begunje,
- Marija Petrič – Begunje.
Druga vrsta:
neprepoznanaAna Vidmar – Dobec (sprememba 5.1.2014),- Ana Stražiščar – Dobec,
- Štefka Kateren – Dobec,
- Ana Košir- Selšček,
- Iva Žnidaršič – Bezuljak,
- Mira Kranjc – Kožljek.
- Viktor Zrimšek – Dobec,
- Ivan Švigelj – Bezuljak,
- Anton Kateren – Bezuljak,
- Julij Zalar – Kožljek,
- Jože Tomšič – Topol,
- Franc Doles – Begunje.
Prispevek sta napisala: Marija in Janez Košir
Kraj: Begunje
Datum: 1953
Avtor: Jože Žnidaršič
Zbirka: Marija Košir
Skenirano: 24. 1. 2013
Oblika: fotografija
Moja mami, Ana Štritof (roj. Košir) je prepoznala neznanko v drugi vrsti poleg Ane Stražiščar-Dobec, ki je ANA VIDMAR iz Dobca.
Njena teta, sestra od mame, je živela v Ameriki in je imela hišo v Ljubljani, ki jo je zapustila sestri in njeni hčerki. Oče je bil pokojni. Preselili sta se v LJ in tam tudi ostali.
Lep pozdrav,
Ana Štritof, Cajnarje
Hvala za dodaten podatek. Še ni tako dolgo nazaj, ko smo bili sodelavci Stareslike zadovoljni, če smo na takšni fotografiji prepoznali osebo ali dve. Za to fotografijo smo z vašo pomočjo prepoznali prav vse osebe – več ko 60 let po nastanku.
Hvala za te stare slike. Prav prijetno je obujati spomine.
Tudi jaz imam še bolj natančen podatek na zgoraj omenjeno. Vidmarjeva Ana (moja nekdanja soseda) iz Dobca se je pisala Kateren, po poroki pa se piše Strajnar. Sedaj živi na Črnučah, tako kot od leta 1957 tudi jaz.
Marija Košir
Še nekaj sem opazila: Poleg Vidmarjeve Ane ni Ana Stražiščar – Brešča iz Dobca, ampak njena sestra Ivanka.
Marija Košir