Idrijski fotograf A. Schmeiler je za to razglednico uporabil film, ki ga je posnel že vsaj deset let prej, preden je bila ta dopisnica odposlana.
Tako so videli trg ljudje, ki so Cerknico občudovali iz Dolenje vasi na začetku prejšnjega stoletja. Na desnem robu se vidi dvigajoče vznožje Slivnice.

Na tem segmentu se vidi na njegovi levi strani lepa cerkvica svetega Roka.
Na njivah v ospredju se je začela pred nekaj desetletji Cerknica širiti proti Dolenji vasi. Kar je ostalo nepozidanega polja, pa zdaj v glavnem ni obdelano.
Koničasti hrib v ozadju desno je Špičasto Stražišče

V trgu se vidi farna cerkev Marijinega rojstva.
Desno od cerkve je videti Urbancov tabor, kaplanijo, staro lipo, Kravanjetovo hišo in streho Zgoncove hiše.
Kot je zapisal dr. Marjan Slabe v publikaciji Cerknica (Ljubljana 1981), naj bi v trgu ob koncu 19. stoletja (v času nastanka fotografije) delovalo okoli 100 obrtnikov, ki pa so se ukvarjali še s kmetijstvom, da so se lahko preživljali. Cerknica je dobila vodovod leta 1911, torej leto prej, preden je Vida prejela to razglednico.

Gospodična Vidica je postala Vida. Spomnimo se dopisnice iz Cerknice, ki jo je prejela še kot
Vidica in je bila objavljena v Starihslikah 14. oktobra lani. Naslov na obeh dopisnicah je napisan z isto pisavo, vsebina sporočila pa ne. Zanimivo se mi zdi, da se je našla še druga razglednica poslana isti osebi, seveda z desetletnim razmikom. Vida se ni še poročila in še vedno stanuje na Rimski cesti v Ljubljani.
Kraj: Cerknica
Datum: 1912
Avtor: A. Schmeiler
Zbirka: Tine Schein
Skenirano: 20.4. 2013
Oblika: razglednica
Like this:
Like Loading...
Related
Trackbacks