1935 Slavonija – Sezonsko delo v gozdu
Prispevek o sezonskem delu v slavonskih gozdovih je bil v Starihslikah že objavljen. Janja Kozarka je tam pisala o skupini delavcev iz Loške doline. V mojem prispevku pa bodo predstavljeni fantje in možje iz Mahnetov, Dolenjih Otav in Podslivnice, ki so pozimi, leta 1935 sekali hrastovino in tesali železniške pragove nekje v širnih gozdovih ravninske Slavonije. Podobno delo, isti kraj, le ljudje iz drugega konca naših krajev. To nam da vedeti, da tak vir dodatnega zaslužka, ni bil osamljen primer.
Na prvi sliki vidimo notranjost koče, v kateri so prebivali. Nobenega razkošja, samo kar so potrebovali. Ležišče in streho nad glavo, ter improvizirana sušila za obleko. Na sredini je bilo ognjišče, kjer se je kuhalo, istočasno se je s tem ognjiščem ogrevala notranjost. Skromna in majhna ležišča so bila postavljena okoli ognjišča. Med spanjem so imeli noge obrnjene proti ognjišču, glave pa proti zunanji leseni steni. Dostikrat se je zgodilo, da je bil ponoči tako mrzlo, da so jim lasje primrznili na steno, če so se med spanjem dotikali le te.
Na drugi sliki vidimo, kako je zgledal gozd, v katerem so delali in kočo sredi gozda, kjer so prebivali. Če bolje pogledamo, nam je s to sliko predstavljeno vse delo, ki so ga opravljali. Na levi strani dva z žago “amerikanko” spodrezujeta hrast, eden pa zabija “kajlo”, da bo drevo padlo v zaželeno smer. Dve skupini s “plenkačami” tešeta les v železniški prag ali “šveler”, tretji se je drevesa lotil s sekiro. Ob koči, z rokami v žepih, je najverjetneje “gazda”, delodajalec, ki jih je prišel pogledat. V vratih pa se nahaja najmlajši med njimi, kuhar z veliko kuhalnico in loncem pred seboj.


- Andrej Nared iz Mahnetov, v rokah drži žago amerikanko,
- Korle Nared iz Mahnetov, prav tako z amerikanko v rokah,
- France Nared iz Mahnetov, v rokah drži sekiro plenkačo,
Sprednja dva sta oba neprepoznana, levi v rokah drži leseni bet, desni navadno sekiro.

- Primožič iz Mahnetov (imena ne vem).
Z leve spredaj:
- neprepoznan, v roki drži “klopo”, pripravo za merjenje debeline debla,
- Jože Prevc (Kotarjev) iz Mahnetov,
- Primožič iz Mahnetov (imena ne vem),
- Oblak iz Podslivnice (imena ne vem).

Slovarček:
- žaga amerikanka: dvoročna žaga, v Evropo prišla iz Severne Amerike,
- kajla: zagozda,
- plenkača: dvoročna tesarska sekira s tankim in dolgim rezilom,
- klapa: orodje za merjenje premerov, premerka
Viri:
- Edi Zalar, Begunje
Kraj: Slavonija – Hrvaška, Mahneti, Dolenje Otave, Podslivnica.
Datum: 1935
Avtor: neznan
Zbirka: Edi Zalar
Skenirano: 16. 12. 2013
Oblika: dve fotografiji
Stara mama mi je pripovedovala, da je tudni njen oče hodil podirat drevesa na Hrvaško. Kaj več se pa ne spomnim. Ta prispevek me je spomnil na to in sem ga zelo vesela.