Skip to content

1969 Cerknica – Veroučna skupina

2. 11. 2020

Na sliki je skupina fantov različne starosti, saj so letniki 1955, 1956 in celo 1957. Slikani so zunaj ob cerkvi v bližini vhoda v zakristijo. Ob kakšnem dogodku so se slikali in kdo jih je slikal pa žal ne vemo.

Verouk so tedaj obiskovali učenci iz dveh razredov skupaj, vendar v dveh skupinah. Fantje v eni skupini, dekleta pa v drugi. Menda je bil tako večji mir pri verouku. Letnico nastanka slike bolj ugibamo. Opiramo se na čas, ki ga je v naši župniji preživel kot kaplan g. Janez Vidic. Včasih so kaplane menjavali zelo pogosto. V Cerknico je prišel kot mlad duhovnik, si tukaj nabral delovnih izkušenj in bil nato premeščen za župnika v župnijo Šentrupert na Dolenjskem, kjer je deloval vse do svoje smrti. Janez Vidic je bil brat dolgoletnega cerkniškega župnika, g. Jožeta Vidica. Kaplan g. Janez Vidic je bil človek, ki je užival v družbi mladine. Poleg verouka je z njimi igral vse od nogometa pa do med dvema ognjema. Verouk je takrat potekal še v cerkvi, v manjši učilnici visoko nad zakristijo. Do učilnice so vodile zelo strme, ozke, lesene stopnice. Zanimiv je bil višinski razgled iz učilnice v notranjost cerkve. Začutil si neko nadnaravno moč v trenutku, ko so sončni žarki pokukali skozi vitražna okna nad oltarjem in se je kot nebeški žarek razlila barvna mavrica v notranjost cerkve. Čarobno.

Sedijo:

 • Boris Puc (Cerknica),
 • Branko Štrukelj (Cerknica) in
 • Božo Bajc (Cerknica).

Druga vrsta:

 • Tone Škerlj (Dolenja vas),
 • kaplan Janez Vidic,
 • Jože Gornik – Žitko (Cerknica),
 • Jože Zalar – Martinov (Cerknica) in
 • Ivo Mestek (Dolenje Jezero).

Tretja vrsta:

 • Franci Cimermančič (Cerknica),
 • France Mahne (Cerknica),
 • Srečo Knap (Cerknica) in
 • Peter Mele – Kunčov (Cerknica).

Sedijo:

 • Peter Kakša (Cerknica),
 • Tomaž Šubic (Cerknica) in
 • Jože Malc-Dovičev (Cerknica).

Druga vrsta:

 • Slavko Kraševec (Cerknica),
 • Franci Bauman (Cerknica),
 • Tone Kranjec (Cerknica),
 • Boris Mahne (Cerknica),
 • Janez Čenčur (Cerknica) in
 • Janez Kranjc – Tinetov (Dolenja vas).

Tretja vrsta:

 • Franci Ferfila (Cerknica),
 • Jože Pečkaj (Zelše) in
 • Drago Švelc (Dolenja vas).
Nekdo si je vse zapisal.

Viri:

 • Jože Malc
 • Janez Čenčur

Kraj: Cerknica
Datum: 1969
Avtor: neznan
Zbirka: Helena Bajc
Skenirano: 7. 12. 2016
Oblika: fotografija

2 komentarja leave one →
 1. jozebrence permalink
  26. 11. 2020 20:41

  Drago Švelc je doma našel isto sliko, na njej pa je napisan datum 15. 4. 1968. Slika je nastala ob prihajajočem koncu veroučnega leta.

 2. 27. 11. 2020 09:56

  Hvala za točne podatke.

Dodajte komentar

%d bloggers like this: