1941 Lož – Na zdravniškem pregledu
V šolskem letu 1938/39 je bil v Ložu ustanovljen “Zdravstveni dom”. Šolski mladini je bila tako zagotovljena boljša zdravniška pomoč z rednimi zdravniškimi pregledi ter cepljenjem proti davici in škrlatinki. S pomočjo Higienskega zavoda in raznih krajevnih dobrotnikov je začela delovati tudi mlečna kuhinja za revne in slabotne učence.
Na na tej sliki v spomin na zdravniški pregled so dečki letnikov 1928-33 iz Ljudske šole Stari trg. Ob istem dogodku je nastala tudi slika, na kateri so posebej samo deklice.
____________________________________________________________
Zaradi mobilizacije in vojne je bil s 1. 4. 1941 pouk v Starem trgu prekinjen. Ob nastali zmedi je del šolskega inventarja izginil. Šola je učne prostore v občinski hiši izgubila, kjer je bil pouk zaradi italijanske vojske v sosednjih prostorih nemogoč. Sčasoma je bil uveden pouk dopoldne in popoldne in učni jezik je bil še vedno slovenščina. Šolske razmere so postajale vedno težje. Že maja 1941 je okupator začel izvajati akcije, ki so bile usmerjene k fašizaciji dežele. V ljudskih šolah so pouk usmerili predvsem na pisanje in branje ter na gospodarsko stran. Zemljepis in zgodovina sta bila črtana, uvedli so obvezen rimski pozdrav.
V juniju je šole logaškega okraja obiskal visoki komisar Emiliano Grazioli, “ki se je posebej zanimal za otroke in jim posvečal posebno skrb”. Ustavil se je v Dolenjem Logatcu, na Rakeku, v Cerknici, v Ložu in v Starem trgu. Pozdraviti so ga morali tudi vsi učitelji in sicer se je pričakovalo, da ga bodo pozdravili z dvignjeno roko, rimskim pozdravom oziroma fašističnim. Vsi so tako naredili, samo Justa Krajčeva, poznejša ravnateljica, se je le nekoliko poklonila. Pozneje jo je Ivan Mercina opomnil, da se je igrala z glavo, saj bi jo tako kljubovanje lahko veliko stalo. Šolski mladini je obljubljal možnost italijanjščine in vključevanja v fašistične organizacije, vendar je ideja ob začetku naslednjega šolskega leta, spričo skoraj stoodstotnega odklonilnega stališča prebivalstva, povsem propadla. Pri poskusu italijanizacije so tudi v Ljudski šoli Stari trg ob obisku italijanskega komandanta morali učenci ob klavirski spremljavi zapeti fašistično himno Giovinezza, katere refren je:
Giovinezza, giovinezza,
primavera di bellezza!
Nella vita nell’ asprezza,
il tuo canto sqilla e va!
E per Benito Mussolini
eja, eja, alala!
Naposled je vse to prizadevanje s partizanskim napadom na Lož propadlo, ko so se morale v Italijo takoj vrniti vse žene oficirjev in pa tudi fašistični učitelj.
____________________________________________________________
Viri:
- Tone Špehar
- Stanislav Hace
- NOTRANJSKI LISTI I 1977, str. 132, 170
- Milena Ožbolt, Andrejeva stopinja, 2004, str.276
- Digitalna knjižnica Slovenije
Kraj: Lož
Datum: 6. 5. 1941
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Špehar
Skenirano: 21. 4. 2011
Oblika: fotografija
Cerkničani so poznali drugo verzijo Giovinezze:
giovinezza, kurja sveca,
aj jaj jaj…
Dobro si naredil galerijo vsakega obraza posebej!
Ko sem fotografijo povečal, so kar naenrat obazi oživeli in nenadoma so vame pogledale oči fantov. Takoj sem sklenil, da vsak obraz posebej izrežem in jih predstavim v projekciji. Neverjetni so ti obrazi. In vsak ima za seboj nešteto zgodb. Upam, da bo ob teh fotografijah še kdo pogledal v oči fantov. Vseh fotografij v projekciji je kar 56.
Danes sem se pogovarjal z mojo teto, Julijano Bravec. Povedala je, da je bil zadnji zdravnik v zdravstvenem domu Lož dr. Mejač. Pred njim je bil pa dr. Raznožnik.