1935 Rakek – S pobočja Tičnice
Podobna razglednica je bila poslana z Rakeka leta 1934 torej lahko sklepamo, da je tudi to Karmarič naredil nekje v začetku tridesetih letih prejšnjega stoletja.
____________________________________________________________
Lesna industrija in trgovina sta bili na Notranjskem v polnem razmahu in Rakek je bil središče trgovanja. Od tega so dobro živele tudi druge dejavnosti, predvsem gostilničarji in furmani, čeprav je slednje za del zaslužka prikrajšala železnica. Po prihodu železnice v drugi polovici 18. stoletja niso več vozili do Trsta in na Hrvaško, ampak le do Rakeka. Naprej je potekal tovorni promet po železnici.
Poglejmo leve proti desni:
Na levi je Levstikova trgovina, nasproti nje Kovačeva vila in poleg Kovačevo skladišče
lesa. Naprej od skladišča je Žagarjeva žaga, nasproti nje pa Lavričeva hiša. Naprej od Žage je Ševarjeva hiša (danes gostilna Furman) in še naprej čuvajnica, ki je ni več.
Ševar je bil tudi lesni trgovec, imel pa je še trgovino in gostilno. Ker je bil dober do poslov, so mu veliko premoženja pokradli.
Osamela hiša sredi polja pa je najbrž tista, kjer je bila med prvo svetovno vojno konjska bolnišnica. Imenovali so jo “pferdšpital”. Na Rakek so z vlakom vozili ranjence s fronte, od tu pa v Cerknico v bolnišnico (Marodenhaus). Vojaki so bili vseh narodnosti. Veliko jih je v bolnišnici umrlo, zato se je Cerknice prijelo šaljivo ime “Krepierendorf”.
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Vir:
- Ivanka Gantar: Rakek, Založba Mladika, Ljubljana, 2005
Avtor prispevka: Ivanka Gantar
Kraj: Rakek
Datum: neznan
Avtor: Vekoslav Kramarič
Zbirka: Slovenski etnografski muzej, zbirka Vekoslav Kramarič – št. fotografije: Rakek02
Skenirano: neznano
Oblika: skernirana datoteka
Trackbacks