1951 Tuzla – Matija in Stanislav pri vojakih
Na sliki je devet mladih fantov iz različnih republik nekdanje skupne države Jugoslavije, ko je služenje vojaškega roka trajalo še cela tri leta.
____________________________________________________________
Prednji trije:
- Stanislav Hace (Podcerkev),
- Silvo Poženel (Črni Vrh),
- Matija Mišič
Turšič(Bločice).
Nedavno tega, ko je Matija prvič v rokah držal ta posnetek, kar ni mogel verjeti, da sploh obstaja. V njem je takoj obudil veliko spominov in odločenost da bo uokvirjen dobil svoje mesto na eni izmed sten.
Iz zadnje vrste sta prepoznana samo dva vojaka:
- prvi je Franc Mezeg (Cerkno) in
- peti Silvo Blažič (Orehek) – trpezarac. Poleg obveznih dolžnosti je opravljal pomožna kuhinjska dela, kamor je spadala nabava živil v mestu, razdelitev obrokov, kruha, pomivanje porcij (posoda za obroke).
____________________________________________________________
Priprave na služenje vojaškega roka so za takratne fante primerne starosti potekala več kot eno leto. Poleg vseh domačih kmečkih opravilih jih je v dveh letih vsako nedeljo obvezovala predvojaška vzgoja, kjer so dobivali prve vojaške veščine in nauke.
Matija Mišič Turšič je v Tuzlo prispel že v oktobru, leta 1948. Čakale so jih nič kaj ugodne in primerne razmere, čemur so prispevali tudi burni odnosi s Sovjetsko zvezo. Zapuščeno skladišče z marsikaterim razbitim oknom je bila prva namestitev za vsaj dvesto petdeset začetnikov. Oblekli so jih v rjave, bolj že cunjam podobne kose oblačil stare vojske in kljub mrazu so namesto nogavic nosili le šufarce (kosi blaga). Oj, kako so bile cenjene od doma prinešene volnene nogavice in čeprav so od stalnega nošenja nastajale luknje, so jih predvsem ponoči morali paziti, da niso izginile.
Borna hrana jih je spremljala slednji dan. Matija jim je pripravljal poparo, kar je prejšnji večer v vodi namočen dvopek (prepečenec), krčamk (koruzni močnik) z občasno zapraško (zabela iz olja). Tako nahranjene mlade fante so tudi od osem do trinajst ur vodilil po vseh okoliških hribih v blatu ali snegu. Zvečer jih je namesto tople vode in kopalnice čakalo le polno leseno korito vode za noge vseh dvesto petdesetih pešadincev. Prenekatero noč je prekinila nenadna uzbuna (bujenje) in nič nenavadnega ni bilo če so si v temnem hodniku in naglici napačno nataknili še nepresušene čevlje ali celo enega večjega in drugega manjšega. Ampak kljub vsem tem jih je po zgodnjem bujenju čakalo pospravljanje kreveta (postelja), slamarice (vreča slame v vlogi posteljnega vložka), fiskultura (telovadba) in smotra (pregled) obleke in orožja.
Zdravstvene težave so marca 1949. leta Matija pripeljale domov, kjer je po okrevanju sodeloval pri Obnovi, t.i. skupini zidarskih mojstrov. Delali so po vsej bližnji in daljni okolici. Zaradi predčasne prekinitve služenja je bil jeseni 1951. leta ponovno vpoklican in s Stanislavom sta služila v kasarni v Novi Gradini, kjer je bil cel puk (1000 vojakov). Takrat so se razmere že nekoliko izboljšale. Dobili so prve obleke, srajce, spodnje perilo, čevlje in vsakemu sta mesečno pripadala dva dinarja, ki ju ni bilo moč skoraj nikjer potrošiti, saj je bilo mesto skoraj brez trgovin. Celih šest mesecev je trajala obuka (usposabljanje), nato so šli nekateri na gađanje (streljanje), ali so jih dodelili v kuhinjo in skladišča. Usposabljali so se največ s starim nemškimi mauzericami in šarci (mitraljez). Kako se je Matija ob tem nasmehnil: “S Stanetom sva bila mitraljezca, pa sva ga komaj znala sestavit.”
Nekoliko se je izboljšala tudi prehrana, saj so ob zajtrku dobili tudi skodelico bele kave, zajemalko prežganke s Trumanovimi jaji ( jajca v prahu, ki so jih dobivali kot pomoč ZDA, imenovana po takratnem predsedniku Trumanu), četrt hleba (hlebec). Najedli so se celo dobrega segedina, pa čeprev samo takrat, ko je na ogled vojašnice prispel polkovnik. Na praznik prvega maja so vojaki dobili dozvole za izlazak u grad (dovoljenja za obisk mesta), kjer so na stojnicah delili tudi hrano. Seveda je bilo za mlade fante to zelo vabljivo. Vojak Vido iz Makedonije se ni mogel upreti niti sedmim porcijam ješprenja. Ko je Matija delil golaž, so ga mladi vojaki vzpodbujali: “Sipaj gusto Slovenac, dobit ču paket- rakiju!” Dobivali so tudi konzervirano hrano, ki jo je začela pošiljala Amerika.
Glede higiene so vojaki postali bolj iznajdljivi. Domačini so jim povedali, da je na bližnjem hribu vrelec, ki je izbruhnil vsak dan ob določeni uri. Redno so ga obiskovali, tako je umivanje postalo nekoliko manjša težava.
In po vseh dnevnih obveznostih je pred nočnim počitkom potekala še politična nastava (predavanje) politkomisarja.
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Viri:
- Matija Mišič
Turšič - Stanislav Hace
Kraj: Nova Gradina, Tuzla
Datum: 1951
Avtor: neznan
Zbirka: Stanislav Hace
Skenirano: 20. 8. 2011
Oblika: dve fotografiji
Vojak,ki stoji drugi z leve se od ostalih kar razlikuje.
Je zelo urejen, na levem žepu ima pripeto neko značko (ki je sigurno nekaj pomenila) ima pa na sebi tudi opasač (vojaški pas) ki ga ostali nimajo.
Omenjeni vojak je bil zagotovo vodja- desetar skupine.
Ob prvi sliki je potreben popravek.
Na Bločicah ni bilo nikoli in tudi sedaj ni nobenega priimka Turšič tako da je vojak (desni,ki čepi) Matija MIŠIČ – po domače “Janezov” Matija.
Ob zadnji prenovi ceste skozi Bločice so podrli pet hiš -po domače Jeretovo, Janezovo,Krajnčo,Tastarih ter Zgoncovo ki so bile ovira za razširitev cestišča.
Matija Mišič sta ter pravo ime in priimek, Turšič je le hišno ime kjer sedaj živi.
To pa so tapravi soldati.
Anita je nabrala precej vojaških izrazov. Ampak ostalo jih je še kar nekaj. Preveč jih je za en sam prispevek.
Že dalj časa prebiram to nadvse zanimivo rubriko starih slik. Pred kratkim sem imel priliko spoznati gospoda Jožeta Simšiča – Jelena, zadnjega preživelega borca Rakovške čete. Vse od začetka vojne je imel s seboj fotoaparat in zabeležil prenekateri utrinek iz tistih časov. Sprašujem, kako bi spravil kako njegovo fotografijo na to stran.
Arne, odgovor in dodatne kontaktne podatke imate na elektronski pošti.
Ali lahko objavite še ostale.Njeni prispevki so ZELO ZANIMIVI,IZVIRNI,IZČRPNI TER VREDNI VELIKE POHVALE.
ČESTITAM.
Anitini prispevki so zbrani na: http://stareslike.cerknica.org/author/anitamanfreda
Dotikam se vašega komentarja na Anitine neobjavljene prispevke,ki jih ima ,vendar so ostali neobjavljeni zaradi….’?
Razjasniti moramo besedo neobjavljeni, kamor so bili mišljeni ostali vojaški izrazi in vzporedni doživljaji. Z vzpodbudo in vašim sodelovanjem, dragi bralci, se bomo trudili da bo nastalo še več prispevkov.
Oprostite, zeló nenavadno mi je, ko se pod prispévkom na blogu nihče ne kréga. Lahkó bi kóga zmérjali (partizane, janšo, komuniste…) ali pa kóga primérjali s Hitlerjem (partizane, janšo, komuniste….).
No, pač…. če je človek navajen…
Meni pa je to edino pravilno. Pišemo in objavljamo z dobrim namenom.
Držimo se nepisanega pravila, da pri pisanju nismo žaljivi, nevljudni…. in to pričakujemo tudi od bralcev. Konstruktivne kritike, popravkov, dopolnitvev smo pa zelo veseli.
Če se povsod kregajo in šinfajo to še ne pomeni, da je tako tudi prav.
Lepo, da ste to opazili razliko.
Janja, tvoje besede povedo vse.