1914 Cleveland – Bločanova se vzameta
V obljubljeni deželi boljšega zaslužka sta se spoznala Jakob Perušek in Ivana Šemič. V času njunega izseljenstva so se jima rodili trije otroci:
– Ivanka- Jennie (r. 1914)
– Tone- Anthony (r. 1915)
– France- Frank (r. 1917). Po vrnitvi v domači kraj sta dobila še Frančiško (r. 1923) in Ivana (r. 1931).
____________________________________________________________
First Name: Jakob
Last Name: Perusek
Ethnicity: Austria, Slovenian
Last Place of Residence: Podurker, Austria
Date of Arrival: Nov 12, 1912
Age at Arrival: 30 Gender: M Marital Status: S
Ship of Travel: Martha Washington
Port of Departure: Trieste
Manifest Line Number: 0016
Jakob Perušek, doma iz Podcerkve je prispel v New York 12. novembra leta 1912, potoval je z ladjo Martha Washington. Ob odhodu je bil samski, star trideset let. V seznamu potnikov je videti, da je Jakob Perušek v enem letu potoval v Ameriko dvakrat.
Podatki so iz spletne strani www.ellisisland.org, v on line bazi. Prek nje je Alenka Veber – Rihtarjeva raziskala predvsem izseljence iz Babnega Polja, od koder je prek 150 izseljencev.
Podatki so iz t. i. manifestov. Potnike na ladjah so popisali že v izhodnem pristanišču, v tem primeru torej v Trstu. Navadno so se ljudje držali skupaj. Peruška je našla najprej, vendar je pri iskanju včasih potrebna izjemna potrpežljivost. Seznami so bili že prav napisani, le kasneje so jih zaradi neznanja slovenskega jezika prepisali napačno. Tako je nastal Podurker namesto Podcerkev.
___________________________________________________________
____________________________________________________________
Viri:
- Marija Perušek
- Alenka Veber- Rihtarjeva
Kraj: Cleveland
Datum: 1914
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Perušek (Podcerkev)
Skenirano: 15. 1. 2012
Oblika: fotografija na kartonu
Čudovit spomin za njihove naslednike!!!