1960 Stari trg – Osemstoletnica starotrške župnije
Fotografijo iz zbirke Vide Fratina oziroma njene mame Francke Pelan, ki nosi datum 20. november 1960, je posnel Foto Erjavec, Stična, Dolenjsko, Slovenija, Jugoslavija – tako sporoča žig na zadnji strani slike.
Obnovljena cerkev sv. Jurija v Starem trgu je v tem trenutku opletena zunaj in znotraj z dolgimi venci zelenja, vse lučke na Vurnikovem oltarju so prižgane in tudi okoli njega gori množica sveč. Pred cerkvijo stojita mlaja s tablo, na kateri piše: 800 in IZ RODA V ROD VSEH ŽIVIH POT NAJ K TEBI VODI, O GOSPOD.
Svečanosti je poleg številne duhovščine s svojo prisotnostjo in pridigo dal posebno težo tudi škof Anton Vovk, ki ga na sliki vidimo s spremstvom prihajati pred oltar. V cerkvenih stolih sedi množica vernikov, spredaj stojijo otroci in prostor je natlačen, da skoraj poka po šivih. Še sonce je posvetilo skozi okno, skrito globoko v debelem zidu, pred pred njim pa leži okrogel venček. Dogodek je res veličasten in nadvse svečan, saj praznujejo 800-letnico (pra)farne cerkve sv. Jurija v Starem trgu pri Ložu. Starotrška župnija je v osmih stoletjih postala mati številnih drugih župnij od Loškega Potoka, sv. Vida do Prezida in Babnega Polja.
V tem času je v Starem trgu ravno nastopil službo pesnik France Lokar, ki je nadomestil Janeza Ostroniča in takoj zatem organiziral to slovesnost. (Lokarjeve zbirke: Posute ceste, 1966, il. Lojze Perko; Tiha srečanja, 1967; Okno na vrt, 1969).
Dogodka se dobro spomnim, predvsem vencev na zunanji strani cerkve in pa table z napisom na okrašenih mlajih. Tam mimo sem vsak dan hodila v šolo, zato je večdnevno krašenje cerkve pritegnilo moje zanimanje.



Viri:
- Janez Kebe: Loška dolina z Babnim Poljem, Družina, Ljubljana 1996
Kraj: Stari trg pri Ložu
Datum: 20. november 1960
Avtor: Foto Erjavec, Stična
Zbirka: Vida Fratina
Skenirano: 10. 5. 2017
Oblika: fotografija
Mislim, da je tretji duhovnik v sprevodu, s črnimi lasmi, g. Anton Vindišar, kasneje župnik v Begunjah na Menišiji. Za njim je verjeto škofov tajnik, gospod Vrhunc in zadnji desno najbrž g. Andrej Makovec, ki je bil župnik na Blokah. Vejetno bi ga Ana ivančičeva bolj prepoznala. Oprosti, Milena, toda Meniševci živimo na Menišiji, ki je visoka planota, in ne v Menišiji, kot nekateri zmotno pišejo.
Hvala za dopolnitve in opozorilo glede predlogov “v” in “na”. Se bom poboljšala:). Ne vem, kako je zdrugimi ina kakšna pravila veljajo, sama imam s temi predlogi vedno težave, ne le z “na” in “v” Menišiji, pač pa tudi z “v” in “na” Babnem Polju, “v” in “na” Pleščih in še kje… Ampak dokler smo se pripravljeni učiti, je še upanje, kajne da?
Drugi za škofom je verjetno Vojko Seljak, ki je takrat služboval na Uncu. Gospoda Makovca pa ni na sliki.