Tole precej staro fotografijo so našli pri Primoževih v Kozariščah, ko so pospravljali podstrešje. Žal pri hiši ne prepoznajo nobene osebe več. Velika verjetnost je, da so upodobljeni njihovi predniki ali vsaj sorodniki. Fotografija ni opremljena z nikakršnim podatkom. Vseeno mi ni in ni dala miru.
Začela sem brskati in listati po vsej mogoči literaturi, ki je na voljo o naših krajih. Resda slike nisem našla objavljene. Sem pa ugotovila kar nekaj presenetljivih podobnosti, ki se ujemajo z družinskimi portreti nekaterih družin iz bližnje okolice, ki jih je v naših krajih posnel fotograf Dragutin Žagar iz Prezida.
Podobnost in primerljivost s fotografijami omenjenega fotografa sem našla v izgledu same fotografije. Iskala sem podobne postavitve družinskih članov in podobnosti njihovih oblačil. Najboljše ujemanje sem našla v šopkih, ki jih dekleta držijo v rokah. Gre namreč za isto cvetje in dekleta ga držijo na enak način kot na primerjanih slikah, kjer je določeno avtorstvo fotografije. Tudi izgled in način pritrditve platna, ki služi za ozadje je enak. Iz tega sklepam, da je avtor tudi te fotografije fotograf D. Žagar iz Prezida, ki je v naših krajih deloval tam nekje med leti 1895 in1920. To potrdi tudi stil oblačil vseh družinskih članov na sliki, ki je značilen za naše kraje v tem obdobju, to je na prehodu stoletja.
Za fotografa z imenom Dragutin Žagar sem ugotovila, da se poleg kraja Prezid občasno navaja tudi kraj Delnice, Kočevje, pogosto pa tudi Zagreb. Gre vedno za istega fotografa? Kdo bi vedel?
 |
- Dekleta imajo bogato okrašene obleke (kikle). Starejši dve dekleti imata celo popolnoma enaki. Večkrat sem zasledila, da so v preteklosti sestre oblečene enako. Ovratnik te na sliki je bogato okrašen z dvojno vrsto belega okrasnega traku, dekolte pa je zapolnjen z nagubanim blagom. Pas je v barvi obleke.
- Oba fanta sta čez beli srajčki z ovratnikom oblekla najprej lajbəlč, potem pa še reklčək.
|
 |
- Otroci so bili pred 1. svetovno vojno v naših krajih na splošno precej slabo oblečeni. Običajno so nosili le platnene srajčke in vedno so bili pokriti v kapico, zavezano pod brado. Otrok na sliki je za slikanje veliko boljše oblečen, je pa še vedno bos. Na sebi ima svetlo, najbrž kar belo, oblekico z naborki na koncu rokavov in velikim, bogati ovratnikom. Težko je določiti ali gre za deklico ali dečka.
- Mati se mi zdijo precej mladostni glede na odrasla dekleta v zadnji vrsti. Je možno, da je to njihova mačeha? Še nekaj sem opazila, starejša je ženska, večje naborke ima na ramenih.
- Mati imajo na ovratniku pripeto svetlo broško.
|
 |
- Konec 19. stoletja je bilo v modi, da so moški nosili murčka v enem ušesu, ženske so nosile po dva murčka, pa tudi drugačne uhane, deklice pa ringlčke. Vsi na sliki ustrezajo temu opisu.
- Vsa tri dekleta imajo tudi verižice z obeskom, podobnim svetinci (svetinšci).
- Ženske imajo dolge lase spete v kite. Striženje na bubico je prišlo v modo precej kasneje.
- Dekleta imajo pasove. Desna je prepasana z značilnim črnim elastičnim pasom s svetlo kovinsko zaponko (žnalo).
- Najmlajše dekle na izrezu ima tudi umetelno krojen ovratnik, tudi okrašen z belim okrsnim trakom.
- Tudi oče je pražnje oblečen (oblajčen u gvant). Ima nadvse zanimivo kravato, pod vozlom se pahljačasto razširi.
|
 |
Pogled in kratko pristriženi laski dajo slutiti, da gre za dečka. Tudi dečke so v tistem času oblačili v kiklce. Ponekod niso imeli hlač vse tja do vstopa v šolo. Ta na sliki je z dvojnim, belim, velikim ovratnikom. Videti je, da se otrok v njej ne počuti najbolje. |
 |
Fotografija je nalepljena na trdo, kartonsko podlago okrašeno z vzorčkom. Primerjali smo jo s slikami, ki so bile objavljene v knjigah:
- Janez Kebe Loška dolina z Babnim poljem II, stran 321.
- Janez Kebe Loška dolina z Babnim poljem I, stran 477 , 467
|
Slovarček:
- kikla: krilo, obleka
- kiklca: oblekica
- lajbəlč: telovnik
- reklčək: fantovski suknjič
- murček: zlati uhani z upodobljeno glavo temnopoltega dečka
- ringelčki: uhančki
- žnala: zaponka
Viri:
- Ivanka Sterle
- Ralf Čeplak: Etnološka topografja slovenskega etničnega ozemlja 20. stoletje, Občina Cerknica; Ljubljana 1990
Dopolnjeno 17. 10. 2012
Prispevek je bil objavljen v občinskem glasilu Obrh številka 2012/3 na strani 32.
Kraj: Kozarišče
Datum: med letom 1890-1920
Avtor: Dragutin Žagar
Zbirka: Ivanka Sterle
Skenirano: 2. 4. 2012
Oblika: fotografija nalepljena na karton
Like this:
Like Loading...
Related
Prispevek sem dopolnil z objavo v občinskem glasilu Obrh.