1915 Rakek – Bajonet
Tole smo podedovali po atovi teti. Na spletu sem našla mnogo različnih bajonetov. Nekateri stanejo tudi do 1500 evrov. Ampak ne tako zanikrni kot tale. Potem mi je moj nezakonski mož razširil obzorje, pravzaprav me je zatolkel, ko mi je povedal, da to ni nikakršen bajonet temveč čisto navaden pionirski nož. Hvala, prj’atu. Bivši. Takoj sem se spomnila, da je ata res z njim ražnje špičil.
Na sliki je model pionirske sablje M. 1915. Z njo so bili opremljeni pionirji (terenski inženirji) avstro-ogrske vojske. Poveljevali so jim usposobljeni rudarski inženirji iz premogovnikov. Čeprav je bilo takšno sabljo po potrebi mogoče uporabiti kot orožje, je bilo v prvi vrsti namenjeno orodju. Njihovo močno, široko, mačeti podobno rezilo je bilo zasnovano za naloge, kot sta rezanje in čiščenje grmičevja. Pionirske enote so bile tehnične enote avstro-ogrske vojske. Njihov slogan je bil: »Razčistili vam bomo pot!«
Leta 1893 je imela avstro-ogrska vojska 15 pionirskih bataljonov. Vojno ministrstvo je izdalo odločbe, v katerih so bile natančno določene njihove naloge: gradnja mostov, razna utrdbena dela, kopanje jarkov in kavern na fronti in v zaledju. Sledila je reforma inženircev leta 1912. Ostalo je le še osem inženirskih bataljonov. Preostalo osebje in naloge so predali novoustanovljenim saper bataljonom. Pionirjem je ostala le še gradnja vojaških in začasnih mostov, prehodi vseh vrst in podpora železniškemu polku pri gradnji železniških mostov. Najmlajši je bil inženirski bataljon št. 15, ustanovljen leta 1914 v Garnizonu Sarajevo.
Slovarček:
- kaverna: jama, navadno vdolbena v skalnat teren, za zaščito pred artilerijskim ali letalskim napadom, zaklonišče
- saperji: pripadniki vojaške enote, ki kopljejo jarke ali rove proti nasprotnikovim položajem; iz francoske besede “saper” – tisti, ki delajo z lopato, kopljejo pod zemljo
Viri:
Kraj: Rakek
Datum: 1915
Avtor: Miloš Toni
Zbirka: Ivanka Gantar
Fotografirano: 5. 10. 2020
Oblika: fotografija
Kakšen je nezakonski mož ??
Nisva poročena. Pravi, da je tudi tako dobro.