1930 Stari trg – Singerjevi šivalni stroji
V letu 1895 je bil v Starem trgu sezidan konzum, kjer je delovala tudi prosvetna dvorana in knjižnica. Po velikosti prostora in bogati okrašenosti notranjosti sklepam, da je bil šivalni tečaj organiziran ravno v tistih prostorih.
____________________________________________________________
Pri Tereziji Sterle–Polovnikovi iz Starega trga sem izvedela kako je potekalo predvojno privajanje in izobraževanje na šivalnih strojih. Šivalni stroji so bili v predvojnem času v Dolini prava redkost. Najpogostejši znamki sta bili PFAFF in SINGER. Predstavniki prodajalcev, so pri okrajnem predsedniku obrtnikov organizirali brezplačne tečaje. To naj bi tečajnice vzpodbudilo, da bi si naročile svoje mašine. Učenje so nekatere nadaljevale pri mojstrici. Tam so prvo leto opravljale vsa gospodinjska dela in šele v drugem letu šolanja so pričele z ročnim obšivanjem knjәftәgarc. Naučile so se tudi, kako se izdela in sešije kapne in vajšәnce ter kako se jih okrasi s čipkami. Fjәrtahe, obleke in rute so šivale iz kambrika, za boljše obleke in bluze sta bila diolen in svila.
Trgovec Bravec iz Loža je Tereziji tik pred vojno iz Nemčije pripeljal mašino znamke ALFA, ki je imela tudi program štikanja. Med vojno je mašino skrivala v koruznem polju, da sovražniku ne bi prišlo na sled njeno šivanje kap in suknjičev za partizane. Nanje so našile tudi sarže. Srajce z različnimi reverčki so dekleta šivala kar iz najlona angleških padal, katere pa niso prenesle prevročega likanja.
____________________________________________________________
Slovarček:
- knjәftәgarca: gumbnica
- kapna: preobleka za odejo
- vajšәnca: preobleka za vzglavnik
- fjәrtah: predpasnik
- sarža: čin
- reverček: vogal ovratnika
- štrikan: pleten
____________________________________________________________
Viri:
- Terezija Sterle
Kraj: Stari trg
Datum: 1930
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Špehar
Skenirano: 21. 4. 2011
Oblika: fotografija