1914 Nadlesk – Semín
En sejem (semín) je bil v spomladanskem in še eden v jesenskem času. Stojnice so stale v samem centru vasi Nadlesk, vse od Kozlove pa do Mekuzave hiše, mi je razložila Ivanka. Na sejmu si dobil vse, kar je bilo v tistem času moč kupiti; od čevljev do pujsa (od čižmu do prasca). Danes bi rekli od šivanke do slona. Trgovanje je bilo precej živahno. Dosti in raznovrstno se je prodajalo in tudi kup0valo.
Otroci so se sejmov vedno veselili. Očke so pasli na vsakovrstni robi, tujcih, še posebej skrbno pa so obelgali stojnice, kjer so bile na prodaj tako željene slaščice. Moja pripovedovlka Ivanka pa ima na ta dan tudi drugačne spomine.
Na tak dan je ata prosila za krono, za kaj drugega kot za pusrle (velik medenjak). Mlajši bratec France je neutolažljivo jokal, zato ga je pestovala (cərtala) v naročju. Njena pozornost je bila na bratcu in želji, da čimprej pride do slaščice. Mimo je pripeljal dvojni voz. Na prvem vozu je bila naloža jezerina iz jezera, drugi voz, zadaj (zat) pa je bil prazen, pravzaprav je bil na njem zaboj (kišta) za pujske, poleg pa so sedele še tri ženske.
Ivanka je spregledala drugi voz, ženske na vozu pa tudi niso bile pozorne na malo deklico, saj so bile preveč zaposlene z ogledovanjem štantov. Ivanko je zadel voz (uz) in je padla. V strahu Franceta ni spustila iz rok, zato se je na grušču (šwodrə) močno popraskal po celem obražčku. V ustih je ravno žvečil košček suhe slive (čjəšpe). Ker starši tega niso vedeli, so bili sprva prepričani, da mu je strlo jezik.
Ivanka pa si je kolena odrgnila do kosti. Prva pomoč za njena obtolčena in zamazana kolena je bilo polivanje rane z domačim žganjem (šnopsam). Poškodba je bila tako globoka, da celih 14 dni ni mogla v šolo in še do danes so ji ostale brazgotine.
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Slika je objavljena tudi v knjigi: Kebe Janez: Loška dolina z Babnim poljem, Lj. 1996, na strani 367, z naslednjim komentarjem: Sejem v Nadlesku pred prvo svetovno vojno. Hiša, krita s slamo (na desni), je Jeriševa.
____________________________________________________________
Slovarček:
- semín = sejem
- cərtat = pestovt, carkljat
- zat = zadaj
- uz = voz
- šwodər = makedam
- čjəšpe = slive
- šnops = domače žganje
- zatvor = zapor
- ruzak = nahrbtnik
- iz fare = domačini, doma iz domače fare – župnije
____________________________________________________________
Viri:
- Ivanka Mulec
Kraj: Nadlesk
Datum: pred prvo sv. vojno (glej Kebetovo knjigo)
Avtor: neznan
Zbirka: družina Šumrada, Nadlesk
Skenirano: 5. 11. 2011
Oblika: fotografija
Zelo zanimiva slika.
Ugotovili smo, da so orožniki v jugoslovanskih uniformah. Iz tega je očitno, da je slika nastala po 1. svetovni vojni. Bomo še kaj več poizvedeli in prispevek dopolnili.
“Pred 1. svetovno vojno so bili veliki živinski in kramarski sejmi v Loški dolini tudi do 3-krat letno: 15. marca, maja na florjanovo in 16.decembra. Med pravo vojno se je število sejmov in množičnost obiska precej zmanjšala. Omenjeni razpored je veljal vse do 2. svetovne vojne.”,
piše Ralf Čeplak v Etnološki topografiji slovenskega etničnega ozemlja : 20. stoletje. Občina Cerknica. 1990
Čeprav nekoliko pozno, vendar sem šele danes opazil zgornjo fotografijo. Zanimiv je naslovnik, ki je očitno služil pri Dvorski straži / kraljeva garda???/. Kot kraj pa je navedena Topola, beseda pred njo pa je bila kot nečitljiva. Piše sicer Oplanac, kar pomeni Oplenac. Za boljšo razlago si lahko vsakdo prebere tudi na Wikipediji ali ustrezni strani opis za Oplenac, kraj, kjer je postavljen mavzolej rodbine Karadjordjević in kaj ta kraj, skupaj s Topolo, pomeni v srbski zgodovini. Morda samo zanimivost, da so pred dobrim letom,25. maja 2013, v tem mavzoleju pokopali posmrtne ostanke Petra II, kraljice Aleksandre, kraljice Marije in kraljeviča Andreja. Zanimivo bi bilo, kolikor se še da, zbrati podatke o povezavi te fotografije in naslovnikom.
Nadvse pomenljiv komentar Daniel. Hvala. Se priporočamo tudi še za naprej.