Skip to content

1911 Stari trg – Prvo obhajilo

26. 08. 2014

121112795 Prvoobhajanci so slikani pred kozolcem polnim posušenega sena. Nenavadno za našo dolino, kjer so kozolci prej izjema kot pravilo. Pri nas je prevladovalo sušenja sena na ostrnicah, zato so bili kozolci nepotrebni. Najbrž je ta stal nekje v bližini farne cerkve, saj sem v Kebetovi knjigi našla še eno fotografijo prvoobhajancev, napravljeno z enakim ozadjem (glej Kebe Loška dolina I, stran 133). Ker je ta druga slika iz leta 1912 sklepam, da slika iz današnje objave ni iz istega leta. Torej je bolj verjetno, da je iz leta 1911.

Pri ogledu tele slikice sem se spomnila pripovedovanja moje stare mame Nežke, ki mi je večkrat pravila, kako so bili oni oblečeni v mladosti za slovesne priložnosti. Sem morala močno pobrskati po spominu, da je nastal tale opis, ki vsebuje kar precej od nje slišanih izrazov, ki pa v današnjem pogovornem jeziku nekako ne najdejo več svojega mesta.

Deklice so vse po vrsti ləpu opədenane. Po večini imajo na glavi krancəlčke, nekatere pa tudi šlajerčke. Kiklce od deklic so brez izjeme bajle. Kdo bi vedel kaj so oblečene pod oblajkco. Ali so tudi majne punčke nosile untarco ne bom vedela povedati, bolj verjetno se mi zdi, da so oblekle kombinežco.

Nekatere so v rokavičkah, druge brez njih, vse pa nekaj držijo v rokah. Ene molək, druge knižco (molitvenik), najbrž katera med njimi tudi kakšen pildək. Kiklce so po večini izposojene od žlahte, ali od starejših sester. Tisti bolj premožni starši so oblajkco za svojo deklico naročili pri mojškrə. Ta bulše imajo obaljkce okrašene sz šlingamə ali če drugače rečemo sz špicaməVse suortə volančkə in cviklnə so prispevali k bolj slovesnem izgledu. Mame pa so nekaterim deklicam okul vrata obesile še koraudlo, prav vse pa imajo pripete tudi pušəlčke. Štumfke imajo po večini bele, nekatere pa tudi temne. Eni čeveljci so sz paščkam, drugi se zavežejo na šnirnce, eni celo sz trakcə.

121112795-002Če je ugotovitev o letu nastanka pravila, potem je na sliki kaplan Janez Klemenčič, ki je v naši župniji deloval med leti 1911 – 1916. Takrat je bil v fari za kaplana tudi Frančišek Kanduč, ki pa je na drugi fotografiji prvoobhajancev prikazan kot druga oseba.
121112795zOtroci na sliki so po večini rojeni v letu 1904. Prvo obhajilo so po zapisu na zadnji strani prejeli leta 1912 ali 1911. Moje sklepanje se nagiba bolj k letnici 1911.

Na sliki je 36 prvoobhajancev in 40 prvoobhajank.

Slovarček:

 • ləpu opədenane: lepo odpravljene
 • krancəlčke: venček
 • šlajerčke: tančice
 • kiklca: krilce, tudi oblekica
 • bajle: bele
 • oblajkco: oblekica
 • untarca: spodnje krilo
 • kombinežca: žensko ali dekliško spodnje perilo v obliki obleke brez rokavov
 • molək: rožni venec; priprava iz kroglic, nabranih na vrvico ali verižico, za molitev rožnega venca
 • knižco: molitvenik
 • pildək: nabožna podobica
 • žlahta: sorodstvo
 • mojškrə: šivilja
 • ta bulše: premožnejše
 • sz šlingamə: s čipkami
 • sz špicamə: s čipkami
 • suortə: vrste
 • volančkə: naborki
 • cviklnə: všitek; zašita guba
 • okul vrat: okoli vratu
 • koraudlo: koralda, ovratni nakit iz na vrvici nanizanih kroglic
 • pušəlčke: šopke
 • štumfke: nogavičke
 • sz paščkam: s paščkom
 • na šnirnce: na vezalke
 • sz trakcə: s trakci
Viri:

 

Kraj: Stari trg
Datum: 1911 ali 1912 (po Kebetu)
Avtor: neznan
Zbirka: Župnišče Stari trg
Skenirano: 13. 11. 2012
Oblika: fotografija

7 komentarjev leave one →
 1. Anonimno permalink
  29. 08. 2014 07:27

  No zdaj je pa dovoljeno da napišem komentar. Na tej sliki mora biti tudi moj stari ata, France Šumrada, Jefken, številka 13 Kozarišče. Samo kje ga spoznati. Te slike nisem še nikdar videla,ali pa katerokoli ko je bil mlad. Je nekaj posebnega.

 2. Anonimno permalink
  29. 08. 2014 07:30

  France Šumrada je bil rojen 1894. leta pri gradu Snežnik, št 2 tiste čase.

 3. Anonimno permalink
  29. 08. 2014 07:34

  Nevem zakaj je ta Anonimnež nadomestil moje ime in slike ni več.
  Milena Truden iz Australije

 4. Anonimno permalink
  29. 08. 2014 08:23

  Ne, nebo držalo. Moj stari ata bi bil že 17 let star takrat, stara mama pa 14. Bogve če ima kdo sliko od okog 1900. leta ob obhajilu? Če obstoja. Milena T

  • Janja Kozarka permalink
   29. 08. 2014 22:30

   Če najdemo še kakšno starejšo, jo bomo seveda tudi objavili. Samo trenutno se ne spomnim, da bi jo imeli v arhivu.

  • Janja Kozarka permalink
   4. 09. 2014 09:30

   Glede na datum in na dejstvo, daj je v sredi med učenci tudi učitelj, bi rekla skoraj gotovo, da gre za posnetek ob koncu šolskega leta. Mi pa ni znano pred katero šolo naj bi bilo to posneto.

Dodajte komentar

%d