Skip to content

1917 Planina – Gartnerjeva hiša (2)

18. 03. 2015

20150130_003Nikoli mi niso povedali, kaj je pritegnilo Alojzija Gartnerja, da se je naselil in ustalil v naših krajih. Moj oče se spominja, da je pogosto govoril le italijansko. Alojzij je bil njegov ded po materini strani. Zaljubil se je v Slovenko, se z njo poročil in ostal v Planini pri Rakeku.

Alojzij je bil leta 1888 eden izmed ustanovnih članov Prostovoljnega gasilskega društva – PGD Planina pri Rakeku. Podnačelnik društva je bil med leti 1903 do 1908, načelnik pa od 1910 do 1912 leta. Za petindvajsetletno zvesto delovanje v gasilski in reševalni službi je bil odlikovan s častno svetinjo. Saj je bilo tudi kaj reševati. Če ni bilo požarov, so bile druge nesreče. Povodnji so bile pogoste tudi v tistem času in so povzročile veliko škode.

Vsekakor so se poplave vedno pojavljale, o njih so poročali v različnih obdobjih v zgodovini (Schmidl, Kraus idr.). Starejši domačini v Planini pripovedujejo dve verziji o najvišji povodnji. Po prvi se je duhovnik tedaj podal v cerkev s čolnom (pri tem ni znano, za katero cerkev gre, v Planini sta namreč dve). Po drugi je stala voda na tretji stopnici cerkve sv. Roka.

O poplavah in škodi je kar nekaj zapisov tudi v Arhivu Republike Slovenije. Tako je leta 1905 namestnik c. kr. okrajnega glavarja v Logatcu Domicelj poslal vsem županom dopis št. 17179, v katerem jih poziva, da mu poročajo o škodi. V nadaljevanju predstavljam vsebino tega dopisa, ki ga v rokopisu hrani omenjeni arhiv.

Št. 17179

Logatec, 29/11/1905

Vsem županstvom!

V roke g. županu ali njega namestniku

Županstvo naj vestno poizve in najmanj do 10. decembra t. l. sporoči, ali je kdo v tamošnji občini zarad povodnji v stisko prišel tako, da se mu je bati ali

1). sile za preživež čez zimo, ali

2). posebne zadrege zarad semena.

Ako se takih stisk ni bati, naj se to na kratko sporoči, ako pa se je bati, da pride ta ali oni zarad povodnji v posebno stisko, naj se napravi in dopošlje do imenovanega časa seznamek vseh dotičnih posestnikov, ter koliko ima vsak škode (v kronah) in zakaj.

Od g. župana ali pa njega namestnika pričakujem, da se osebno potrudi za prave in resnične podatke in da bo poročilo do 10. decembra tukaj.

Prilaga se seznamek za popis resnične škode. Opozarja se še posebej, da se ima gledati samo na stisko in silo zarad povodnji, ne morebiti zarad deževja in snega.

C. kr. okrajni glavar

namestnik:

(Domiceljev podpis)

Župani so odgovarjali na ta dopis. Na primer župan iz Starega trga je sicer v roku odgovoril, vendar ni uspel zbrati podatkov, ker vsi prizadeti še niso prijavili škode. Sporočil jih bo s štiridnevno zamudo. Logaški župan je opozarjal na nujno potrebno regulacijo Logaščice in “da naj se požiravnik, tako imenovana Jačka, kakor hitro mogoče iztrebi.

 

Župan iz Planine Anton Kovšca pa je odgovoril takole:

Št. 1628

Slavno c. kr. okrajno glavarstvo v Logatcu

Na ondotni ukaz z dne 29. novembra t. l. št. 17179 se v prilogi vpošlje izkaz o onih posestnikih tukajšnje občine, ki imajo po povodnji kaj škode, koliko in na komu, in se poroča, da so navedene škode v resnici velike.

Tudi vozniki in delavci so že ves čas povodnji brez zaslužka, ker je promet popolnoma pretrgan in so mlini in žage pod vodo.

Županstvo torej prosi, da bi slavno c. kr. okrajno glavarstvo z ozirom na žalostni stan po povodnji prizadetih občanov in revežov, istim eno izdatno podporo izprosilo in naklonilo, ker so zdaj zelo občutno prizadeti v sredi zime.

Županstvo Planina, dne 10. decembra 1905

(Žig Županstva v Planini pri Rakeku) (Podpis Antona Kovšce)

Podobno je bilo tudi leta 1907 in nato še velikokrat, vse do današnjih dni. Ključni problemi še vedno ostajajo.

20150130_003-001Na sliki vidimo, da se je lepo oblekel, si prižgal smotko ter poziral svojemu zetu na dvorišču pod kuhinjo. Bilo je med prvo svetovno vojno, pomladi leta 1917. Zet Ivan (Janez) Lavrenčič, klicali so ga tudi Janči, je bil verjetno takrat na krajšem dopustu, ko je posnel to fotografijo.

Viri:

Prispevek je napisal: Janez Lavrenčič.

Kraj: Planina pri Rakeku
Datum: 29. 04. 1917
Avtor: Ivan Lavrenčič
Zbirka: Janez Lavrenčič
Skenirano: 30. 01. 2015
Oblika: fotografija

7 komentarjev leave one →
  1. Sebastjan permalink
    10. 05. 2015 21:57

    Pozdravljen,sem iz Planine in imam razglednico gasilskega društva Planina 1888-1908,mislim da je na njej tudi Alojz Gartner.Zelo rad bi kontaktiral z g.Janezom Lovrenčičem

    • 11. 05. 2015 23:38

      G. Lavrenčiču sem poslal vaš elektronski naslov.

    • Janez Lavrenčič permalink
      13. 05. 2015 21:27

      Hvala, poslal sem vam e-pošto na vaš elektronski naslov.

Trackbacks

  1. 1918 Planina – Gartnerjeva hiša (4) | Stare slike
  2. 1919 Planina – “Gartnerjev” Marjan (1) | Stare slike
  3. 1919 Planina – „Gartnerjev“ Marjan (2) | Stare slike
  4. 1920 Planina – „Gartnerjev“ Marjan (3) | Stare slike

Dodajte komentar

%d bloggers like this: