1936 Sevnica – Prisega
Josip Vidrih, ki je bil iz domačega kraja Rakeka službeno nastavljen na Pošto v Sevnici, je moral ob nastopu službe priseči, da bo vestno in v skladu z zakoni opravljal svoje delo.
Ob razpadu Avstro-ogrske (1918) so ostale pošte na slovenskem ozemlju brez svoje uprave. Z nastopom samostojnosti je nastalo brezvladje, ker v Sloveniji ni bilo nobenega poštnega in brzojavnega ravnateljstva. Začasno je prevzela upravo in vodstvo tako imenovana slovenska narodna vlada v Ljubljani. Istega leta je za vse slovensko ozemlje ustanovila Poštno in brzojavno ravnateljstvo v Ljubljani. Sestavljalo ga je pet oddelkov, vsak je imel dva pododdelka. Pošte so se delile na državne, državne pogodbene in poštne zbiralnice (ena je bila tudi v gostilni Gnezda na Uncu), ki so jih postopoma zamenjale pomožne pošte.
Leta 1926 je Poštno ministrstvo prešlo v sestavo Ministrstva za gradnje za eno leto, potem pa v sestavo Ministrstva za promet. Poslovanje pošte so urejali pravilniki za vso državo.
Tega leta je minister, na podlagi 1. člena Zakona o prisegah in obljubah z dne 15. februarja 1929, predpisal Uredbo o opravljanju prisege v resorju ministrstva za pošto in telegraf.
Člen 1
Uradniki in uslužbenci poštno-telegrafske in telefonske stroke, poštnohranilnične stroke in pogodbeni poštarji prisezajo tako-le:
“Jaz N. N. prisezam na vsemogočnega Boga, da bom kralju in domovini zvest, da bom izvrševal svojo dolžnost točno in vestno po zakonih in zakonskih naredbah. Tako mi Bog pomagaj!”Člen 2
Prisega se opravlja na isti način, kakor se opravlja pred civilnim sodnikom, odnosno sodiščem.
Člen 3
Prisego opravlja:
a) osebje po edinih oddelkov pri ministrstvu za pošto in telegraf pred svojim načelnikom;
b) osebje pri direkcijah pošte in telegrafa, pri poštni hranilnici in njenih podružnicah pred direktorjem, odnosno njegovim namestnikom;
c) osebje pri vseh ostalih poštno-telegrafskih in telefonskih uradih pred starešino, odnosno njegovim namestnikom;
č) pogodbeni poštarji prisezajo pred organom, ki ga odredi pristojna direkcija pošte in telegrafa.Člen 4
Vsak uradnik ali uslužbenec priseže posebej, in sicer samo enkrat, preden nastopi službo, če ni prisegel že prej, ker je ta prisega pogoj za opravljanje poverjene dolžnosti.
Člen 5
O opravljeni prisegi se sestavi za vsakega uslužbenca v dveh originalnih izvodih zapisnik o opravljeni prisegi, kateri se glasi: “Zapisnik, sestavljen v … o prisegi ……………. Na poziv je prišel danes imenovani ter je prisegel po predpisu člena 1. uredbe o opravljanju prisege v resorju ministrstva za pošto in telegraf tako: (pride besedilo iz člena 1.). Uslužbencev podpis: Pred menoj: starešinov podpis: Okrogli žig urada.”
En izvod zapisnika o opravljeni prisegi se hrani v uslužbenskem listu ministrstva za uradnike in uslužbence ministrstva, odnosno v uslužbenskem listu oblastnega urada za ostale uradnike in uslužbence, drugega pa dobi uslužbenec, ki je prisegel. Podatki o opravljeni prisegi se vpišejo v oba izvoda uslužbenskega lista.
Člen 6
Ta uredba stopi v veljavo z dnem, ko se razglasi v “Poštansko – telegrafskem Vestniku”, takrat prestane veljati razpis št. 381 iz leta 1924.
V Beogradu, dne 27. februarja 1929, št. 9347
Minister za pošto in telegraf dr. K. Kumanudl
Viri:
Kraj: Sevnica, Rakek
Datum: 9. januar 1936
Avtor: PTT Sevnica
Zbirka: Otilija Vidrih
Skenirano: 17. 7. 2014
Oblika: dokument
Prisegi s figo v žepu se pravi laž ali celo goljufija, če si s tem pridobiš kakšne koristi. 🙂